Kraków sfinansuje budowę 2-kilometrowego odcinka podwyższenia brzegów rzeki na terenie Bieżanowa. Odpowiedzialne za gospodarowanie wodami na terenie kraju – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zrealizuje to zadanie dzięki środkom przekazanym przez miasto. Planowane zakończenie prac to grudzień 2022 r.

Nowa inwestycja przeciwpowodziowa na terenie Bieżanowa będzie zbudowana z wodoszczelnych, winylowych grobli na brzegach rzeki Serafy. Urządzenia zostaną zamontowane tak, aby zwiększyć odcinkowo pojemność koryta w obszarze zabudowanym. Montaż grodzic winylowych na prawym brzegu Serafy w rejonie osiedla Złocień oraz obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów poprawi poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego mieszkańców.

Nowa infrastruktura pozwoli na osiągnięcie odpowiednich parametrów hydraulicznych koryta rzeki oraz poprawi bezpieczeństwo spływu wód wezbraniowych. Biorąc pod uwagę planowane zakończenie budowy zbiornika Malinówka 1, 2, 3 oraz Serafa 2, przy równoległym podwyższeniu obwałowań zakładamy, iż przepływy powodziowe spadną z 27,2 m³/s na wlocie do zbiornika do 10,4 m³/s poniżej zbiornika.

Całość zadań poprawiających bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Starego Bieżanowa będzie realizowane w następujący sposób:

  • budowa czterech suchych zbiorników retencyjnych – PGW Wody Polskie
  • wykonanie muru z grodzic winylowych na prawym brzegu na odcinku w rejonie osiedla Złocień – PGW Wody Polskie
  • wykonanie muru z grodzic winylowych odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów – Gmina Miejska Kraków

Koszt wykonania 420 metrowego muru z grodzic winylowych na prawym brzegu w rejonie osiedla Złocień  przez PGW Wody Polskie kosztował około 2 mln zł. Prace zostały już zakończone. Z kolei planowana budowa grodzic winylowych odcinkowo obustronnie poniżej zbiornika Bieżanów w rejonie osiedla Bieżanów, którego budowę pokryje Gmina Miejska Kraków pochłonie 10 mln zł. Wysokość obwałowania z grodzic wyniesie od 50 centymetrów do 1 metra.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki zawartemu 11 lutego porozumieniu pomiędzy GMK, a PGW WP, które dotyczyło współfinansowania zadania. Gmina Miejska Kraków zobowiązała się również do wsparcia merytorycznego oraz technicznego na etapie przygotowania inwestycji.

Zmiany, które obserwujemy w ostatnich latach, zwłaszcza w okresie letnim są tak szybkie, a ich konsekwencje – powodzie i susze – tak dotkliwe, iż podjęcie działań ochronnych w postaci budowy podwyższeń i wałów grodziowych na obszarach zurbanizowanych jest konieczne. Budowa grodzic to kolejny obszar współpracy pomiędzy Miastem Kraków, a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, w którego kompetencjach pozostaje zwierzchnictwo nad rzekami.