Mimo, iż czasy, w których spora część kierowców ostentacyjnie parkowała swoje auta na miejscach przeznaczonych dla pojazdów osób niepełnosprawnych minęły bezpowrotnie, to jednak okazuje się, że problem nadal istnieje. A nieuprawnione zajmowanie tzw. kopert, to delikatnie rzecz ujmując – wyraz braku empatii.
Tylko w 2019 roku strażnicy miejscy podjęli 1671 interwencji wobec kierowców naruszających obowiązujące przepisy. Przez prawie 11 miesięcy obecnego roku, tych interwencji było niespełna 700. Ten wyraźny spadek spowodowany jest m.in. wymalowaniem w centrum miasta i na Kazimierzu nowych oznakowań poziomych.
– Zwróciliśmy się z prośbą do ZDMK o domalowanie niebieskich kopert w kilkunastu miejscach na terenie Kazimierza, tych które przysparzały strażnikom najwięcej problemów w egzekwowaniu przepisów. Były to m.in. ciągi parkingowe, w których kierowcy mogli mieć problem z właściwą interpretacją oznakowania – podkreśla Jerzy Mądrzyk komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa.
– Wiemy jak ważna jest dostępność miejsc dla osób z ograniczoną mobilnością w mieście, dlatego w pierwszej kolejności, jeszcze przed zimą, wymalowaliśmy niebieskie “koperty” tam gdzie pojawiały się problemy z parkowaniem przez osoby nieuprawnione. Cieszymy się, że w ten sposób możemy im pomóc, w przyszłym roku takie udogodnienia pojawią się w ścisłym centrum – mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Nowe oznakowania poziome stanowisk postojowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych:
- ul. Augustiańska 18,
- ul. Bernardyńska 1 i 3,
- ul. Bocheńska 3,
- ul. Brzozowa 14, 5 oraz 1,
- ul. Berka Joselewicza przy Brzozowej,
- ul. Estery 3,
- ul. Józefa 8 i 16,
- ul. Koletek 9,
- ul. Kupa 7,
- ul. Miodowa 24 i 28,
- ul. Paulińska 28,
- pl. Wolnica 13,
- ul. Skawińska 22,
- ul. św. Sebastiana 25,
- pl. Na Groblach,
- ul. Tenczyńska i Tarłowska,
- ul. Orzeszkowej,
- ul. Kordeckiego i św. Stanisława,
- ul. Smocza
Niebieskie koperty
Charakterystycznych kopert z symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim trudno nie zauważyć w przestrzeni miejskiej. Zgodnie z przepisami muszą być pomalowane niebieską farbą wyraźnie widoczną niezależnie od warunków pogodowych.
Aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie wysiąść z samochodu i przesiąść się na przykład na wózek inwalidzki, zgodnie z ustawą stanowisko parkingowe powinno mieć co najmniej 3,6 metra szerokości oraz 5 metrów długości, natomiast wzdłuż jezdni długość została określona na 6 m.
Miejsce takie powinno być wyróżnione oznakowaniem poziomym (niebieska powierzchnia ograniczona białymi liniami i symbolem osoby niepełnosprawnej (znak P-24). Konieczne jest także oznakowanie pionowe – znak D-18a „parking – koperta” oraz T-29 z piktogramem osoby niepełnosprawnej.