Trwają Targi Seniora. Na uczestników targów czeka specjalna strefa, w której można poznać bogatą ofertę miasta adresowaną do osób starszych.

27 i 28 września w godz. 10.00–17.00 w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków na seniorów czeka ponad stu wystawców, warsztaty, pokazy, wykłady, bezpłatne badania (wzroku, słuchu, ortopedyczne, USG, HCV), koncert Tadeusza Woźniaka oraz spotkania z gośćmi specjalnymi. Dla uczestników Targów Seniora zostanie także przygotowana specjalna strefa miejska.

– Kraków jest miastem z bardzo szeroką i ciągle wzbogacaną ofertą skierowaną do seniorów. Zależy nam, by miasto przychodziło z pomocą wtedy, kiedy jest ona potrzebna, ale też oferowało możliwość atrakcyjnego spędzania czasu z rówieśnikami, poznawania nowych ludzi, a przede wszystkim umożliwiało angażowanie się w życie Krakowa – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.

Oferta miasta i debata

Pierwszego dnia targów odbędzie się debata poświęcona tematyce senioralnej zorganizowana przez „Gazetę Wyborczą” pod hasłem „Dobre życie dla seniora”, w której udział wezmą: Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, dr Magdalena Dołhasz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz przedstawiciele organizacji senioralnych. Ofertę działań miasta adresowanych do seniorów przedstawi Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, a także miejskie jednostki i instytucje. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przybliży inicjatywy skierowane do osób starszych w ramach projektu „W sile wieku” (opieka dzienna w Klubach Samopomocy). Możliwości, jakie oferują krakowskie Centra Aktywności Seniora przedstawi film „Czas aktywnego seniora” zrealizowany przez seniorów z krakowskich CAS-ów w reżyserii Elżbiety Tomczyk-Miczki i Macieja Dźwigaja (po projekcji możliwość spotkania z autorami). Będzie także okazja do spotkania z przedstawicielami Miejskiej Komendy Policji.

Instytucje kultury dla seniorów

Podczas targów swoją ofertę przybliżą także krakowskie instytucje kultury. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na warsztaty wyszywania na jedwabiu, Nowohuckie Centrum Kultury  przygotuje „Papierowy zawrót głowy” – warsztaty z quillingu (techniki z rodzaju papieroplastyki), a Krakowskie Forum Kultury zorganizuje lekcję pokazową kursu obsługi smarfona i tabletu. Ośrodek Kultury i Promocji Nowa Huta zaprasza na warsztaty decoupage na drewnie, a Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta proponuje zabawy teatralne na wesoło z udziałem publiczności zatytułowane „W pogoni za pamięcią”. Warsztaty „Służba zdrowia w okupowanym i podziemnym kraju” zorganizuje Muzeum Armii Krajowej, a Muzeum Krakowa warsztaty poświęcone lajkonikowi. Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na spotkanie z bohaterami filmów „70 głosów na 70-lecie Nowej Huty” opowiadających o korzeniach Nowej Huty oraz spotkania z seniorkami zaangażowanymi w festiwalowe działania biura. Swoją ofertę przybliży także Biblioteka Kraków, teatry KTO i Łaźnia Nowa oraz Willa Decjusza. Fragmenty spektakli tanecznych zaprezentuje Balet Cracovia Danza.

Możliwość głosowania w budżecie obywatelskim

Drugi dzień targów – 28 września to jednocześnie pierwszy dzień głosowania na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Głos można oddać przez platformę internetową lub w specjalnych punktach zorganizowanych na terenie miasta. Taki punkt zostanie także uruchomiony podczas Targów Seniora. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego głosować może każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek, a dla głosujących przygotowana została loteria promocyjna. Więcej informacji na stronie: www.budzet.krakow.pl.

Targi Seniora odbywają się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Szczegółowy program dostępny na stronie Targów Seniora.