Można już korzystać z miejskiego parkingu, znajdującego się na tyłach KS Korona. – Do 24 lipca parkowanie w nim jest darmowe – zapowiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Cztery kondygnacje, 185 zadaszonych miejsc postojowych, dwa wjazdy: od ul. Zamoyskiego i od ul. Warneńczyka, wyznaczony postój dla niepełnosprawnych, windy, płatności gotówką i kartami kredytowymi, a do tego doskonała lokalizacja w sercu najstarszej części Podgórza. Od 21 lipca kierowcy mogą korzystać z wielopoziomowego parkingu, zlokalizowanego na tyłach KS Korona u zbiegu ulic Zamoyskiego i Warneńczyka.

– Ta inwestycja to element polityki parkingowej realizowanej przez Miasto. Docelowo w Krakowie działać będzie uzupełniający się system parkingów kubaturowych, znajdujących się w Śródmieściu Krakowa, których zadaniem jest ograniczanie postoju samochodów na chodnikach i przy ulicach, a dzięki temu oddanie “uwolnionych” przestrzeni pieszym i rowerzystom, oraz systemu “Parkuj i jedź” – ściśle powiązanego z komunikacją miejską. W tym przypadku parkingi są i będą lokalizowane przy pętlach tramwajowych i ważniejszych punktach przesiadkowych – mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który w czwartek, 21 lipca zwiedzał nowy obiekt na Starym Podgórzu. Prezydent miasta zapowiedział też, że w najbliższym czasie realizowane będą parkingu Parkuj i Jedź przy pętlach Kurdwanów i Bieżanów.

Warto wiedzieć, że parking koło KS Korona ma bardzo dogodne położenie. – Znajduje się parę kroków od głównego podgórskiego traktu handlowego – ulicy Kalwaryjskiej, Rynku Podgórskiego z imponującym kościołem św. Józefa, Wzgórza Lasoty, Plant im. Nowackiego. Niedaleko jest też plac Bohaterów Getta, a także najstarsza i najmłodsza przeprawa przez Wisłę: most  im. Józefa Piłsudskiego. W sąsiedztwie parkingu zlokalizowane są także współczesne atrakcje Krakowa, kładka pieszo-rowerowa im. Ojca Laetusa Bernatka czy “CRICOTEKA” Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Jedynie krótki spacer dzieli parking od podgórskiego budynku Magistratu – wyliczał Piotr Kącki, prezes spółki Miejska Infrastruktura, która zarządza obiektem. Przypomnijmy, że ta sama spółka od początku tego roku jest operatorem podziemnego parkingu “Przy Muzeum”.

Parking w Podgórzu zaoferuje atrakcyjny cennik za postój. – Do 24 lipca parkowanie w nim jest darmowe. W tym czasie w warunkach zwykłego użytkowania operator chce przetestować wszystkie działające w obiekcie systemy – zapowiedział Prezydent Krakowa. Po tym okresie korzystanie z parkingu będzie płatne. Co ważne, postój na parkingu “Stare Podgórze” będzie konkurencyjny cenowo w stosunku do innych placów postojowych w okolicy, porównywalny do opłat w strefie płatnego parkowania. Pierwsze 30 minut to jedynie 1,5 zł, za godzinę zapłacimy 3 zł, a abonament dobowy wyceniono na 25 zł. W parkingu będzie można płacić gotówką i kartami kredytowymi.

Przypomnijmy, że wykonawcą obiektu na Starym Podgórzu była firma INTER-BUD. Koszt inwestycji wyniósł niecałe 10 mln zł. Projekt parkingu wykonało Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o.o z Krakowa.

Więcej informacji o nowo oddanym parkingu, a także o innych projektach parkingowych w Krakowie można znaleźć na stronie internetowej spółki Miejska Infrastruktura.