Helsinki, Mannheim, San Sebastian, Sewilla i Taipei, a teraz także Kraków. Nasze miasto, jako pierwsze w Polsce, dołączy do elitarnego grona ośrodków miejskich, które realizują program badania Indeksu Kreatywnego Miast, autorskiej koncepcji wybitnego brytyjskiego eksperta do spraw rozwoju kreatywnego miast – prof. Charlesa Landry’ego.
Rezultatem badania będą raporty i wizyty studyjne ekspertów. Analizie zostaną poddane najważniejsze trendy i zjawiska w zakresie kultury, innowacyjności, wiedzy, turystyki, wpływające na obecny i przyszły kształt Krakowa. Charles Landry bada miasta zestawiając perspektywę wewnętrzną mieszkańców i osób zaangażowanych w strategiczne wdrażanie projektów rozwojowych z perspektywą ekspertów międzynarodowych w poszczególnych dziedzinach. Jednak najważniejszy będzie sam proces badania zmian i opinii mieszkańców.
Interpretacja wyników badań, łącząca spojrzenie z wewnątrz z oceną zewnętrzną, wywarła jak dotąd obserwowalny wpływ na prawie 20 miast uczestniczących w projekcie. Indeks Miast Kreatywnych stał się katalizatorem praktycznych rezultatów i przyczynkiem dla realnych długofalowych zmian. Był często punktem odniesienia dla tworzenia strategii i projektów rozwojowych dla wielu ośrodków świata.
Prof. Charles Landry to światowy autorytet w dziedzinie interpretowania warunków koniecznych i cech dystynktywnych miast kreatywnych. Jest też twórcą pojęcia „miasto kreatywne”, pochodzącego od tytułu jednej z jego najważniejszych publikacji. Indeks Kreatywny Miasta to narzędzie pomiaru potencjału kreatywnego, który jest warunkiem niezbędnym dla rozwoju nowoczesnej metropolii. Indeks tworzy ramy działania, dzięki którym miasto może stworzyć przemyślaną politykę rozwoju i maksymalnie wykorzystać swój potencjał. Celem badania jest ustalenie i monitorowanie międzynarodowej pozycji i potencjału Krakowa w odniesieniu do miast Europy i świata. Pozwala także mierzyć i porównywać podobne do siebie ośrodki miejskie i wymieniać dobre praktyki w zakresie podnoszenia kategorii nie dość rozwiniętych.