Ekipa telewizjaKraków.pl odwiedziła Philippe Girarda, pisarza z Québecu, który od 1 listopada przebywał w Krakowie w ramach programu wymiany rezydencjalnej pomiędzy Miastami Literatury UNESCO. Pisarz opowiada o swoich wrażeniach związanych z pobytem w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej oraz o tym – w jaki sposób to niezwykłe otoczenie wywarło wpływ na pisaną właśnie przez niego powieść.
Przypomnijmy, komisja składająca się z ekspertów obu miast literatury wybrała Philippe Girarda – przedstawiciela literackiego środowiska Québecu jako laureata pierwszej edycji programu wymiany rezydencjalnej i zakwalifikowała go na miesięczny pobyt w Krakowie. Zamieszkał w urządzonym pod pobyty stypendialne – staraniem Fundacji Wisławy Szymborskiej – mieszkaniu noblistki.
Girard jest autorem kilkunastu książek komiksowych oraz pięciu powieści dla dzieci i licznych opowiadań. Jego twórczość została doceniona nie tylko w Kanadzie, ale i w Japonii, Francji i Serbii. Na podstawie jednego z jego opowiadań, pt. Danger public, powstał komiks autorstwa Leifa Tande pod tym samym tytułem, a w przyszłym roku historia zostanie przeniesiona na ekran. Podczas pobytu w Krakowie kanadyjski pisarz pracował nad powieścią American Roulette, utrzymaną w duchu realizmu magicznego historią o weteranie wojennym, którego życie ulega drastycznej zmianie w wyniku przeżytego stresu pourazowego i trafia na ulicę jako żebrak.
Równolegle w Quebecu na pobycie rezydencjalnym przebywała krakowska pisarka młodego pokolenia – Aleksandra Zielińska, która zwyciężyła w ogłoszonym w lipcu przez Kraków Miasto Literatury UNESCO naborze. Spędziła miesiąc w pokojach gościnnych Maison de la littérature (Domu literatury).
Rezydenci zobowiązani są podczas swojego pobytu do napisania tekstu inspirowanego miastem rezydencji. Tegoroczna wymiana zapoczątkowuje program skierowany do pisarzy, poetów i tłumaczy z Krakowa i Québecu – Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Organizatorem programu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.