Budka „Magazyn interakcji” zwyciężyła w głosowaniu mieszkańców osiedla Ugorek na najlepszą budkę na książki. Wyniki plebiscytu ogłosiła dziś zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba. Od września wybrana przez społeczność lokalną budka zostanie ustawiona w przestrzeni osiedla na stałe. Pozostałe prototypy, które brały udział w konkursie: „Przystanek książka”, „Drzwi do świata książki” oraz „Szufladowiec”, trafią do Zarządu Zieleni Miejskiej oraz do Integracyjnego Klubu Kultury Olsza.

Historia pomysłu osiedlowych budek na książki rozpoczęła się na warsztatach „Future City Game – Gra Miasto Przyszłości” zorganizowanych dla mieszkańców osiedli Ugorek i Olsza II w ramach pilotażowego Programu Rehabilitacji Zabudowy Blokowej. Efektem warsztatów było kilka pomysłów mieszkańców na działanie w przestrzeni publicznej na ich osiedlach, jednak tylko jeden z nich mógł zostać zrealizowany. Dlatego poproszono społeczność osiedli o zadecydowanie, który z pomysłów zostanie wcielony w życie. Okazją do tego był plebiscyt, w którym zwyciężyły „osiedlowe budki na książki i gazety”.

Idea budki na książki, czyli tzw. bookcrossing-u, jest szeroko rozpropagowana w Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii i cieszy się dużą popularnością. Budki na książki to pomysł zakładający powstanie małych, ogólnodostępnych miejsc, tzw. mebli miejskich, funkcjonujących na zasadzie darmowych biblioteczek, przy pomocy których mieszkańcy mogliby wymieniać się miedzy sobą książkami i gazetami.

W realizację pomysłu mieszkańców osiedli zaangażowała się Politechnika Krakowska. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wraz ze studentami Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, na zorganizowanych warsztatach, stworzyli w sumie aż 14 projektów, jak mogłaby wyglądać budka na książki. Wybór był ogromny, dlatego wszystkie prace zostały zaprezentowane mieszkańcom na konsultacjach. Krakowianie mieli okazję zobaczyć makiety, rysunki, a także wysłuchać twórców poszczególnych projektów. Ostatecznie mieszkańcy wskazali cztery najlepsze propozycje.

Następnie zbudowane przez studentów Politechniki Krakowskiej prototypy budek na książki zostały zaprezentowane na festynie rodzinnym z okazji Święta Dzielnicy III – Prądnik Czerwony na początku czerwca tego roku. Na tę najlepszą, ich zdaniem, budkę mieszkańcy mogli zagłosować w trakcie festynu, gdzie zebrano 159 głosów. W głosowaniu mogli wziąć udział wszyscy – bez względu na wiek – swojego faworyta wskazywały więc również dzieci.

Na początku lipca budki zostały przeniesione na osiedle Ugorek, blisko docelowej lokalizacji, gdzie korzystali z nich mieszkańcy osiedla. – Mogliśmy obserwować, jak są używane, czy idea projektantów trafiła w oczekiwania oraz czy budki mają szansę wpisać się w przestrzeń publiczną osiedla. Wznowione zostało głosowanie, tak aby wszyscy, którzy nie brali udziału w festynie, również mogli się wypowiedzieć. Przy organizacji głosowania współpracował z nami oddział Programu Aktywności Lokalnej „Ugorek”. W jego siedzibie do 19 lipca można było oddać głos. W sumie zagłosowało 231 mieszkańców – powiedziała Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa.

Wyniki:

  • „Magazyn interakcji” – 111 głosów
  • Przystanek książka – 89 głosów
  • Drzwi do świata książki – 23 głosy
  • „Szufladowiec” – 8 głosów