W Krakowie po raz pierwszy odbyły się mistrzostwa Polski w „świecie dźwięku”, czyli wielki finał zmagań niewidomych i słabowidzących goalballistów.
W mistrzostwach wzięło udział ponad 100 zawodników reprezentujących 17 drużyn z całego kraju, w tym jedenaście drużyn męskich oraz sześć żeńskich, podzielonych na trzy ligi. Walczyli o tytuł mistrza Polski w sezonie 2019, wieńcząc tym samym całoroczne zmagania eliminacyjne, rozpoczęte w Chorzowie i kontynuowane w Oleśnicy, Wrocławiu i Lublinie. Kraków reprezentowały dwa zespoły – męski i żeński.
Czym jest goalball?
Goalball to paraolimpijska dyscyplina sportowa osób niewidomych i słabowidzących, rozgrywana na boisku o wymiarach boiska do siatkówki. W każdej drużynie gra po trzech zawodników, którzy bronią wysokiej na 1,30 m i szerokiej na 9 m bramki. Każdy z zawodników ma oczy zaklejone plastrami okulistycznymi oraz specjalne gogle, których podczas gry nie może ściągać ani dotykać.
Gra polega na toczeniu lub kozłowaniu piłki oraz niedopuszczeniu, by wpadła do bramki. Piłka waży prawie 1,5 kg, wewnątrz ma umieszczone dzwoneczki pozwalające zawodnikom na jej lokalizowanie. Kształtem przypomina piłkę do koszykówki. Mecz trwa dwa razy po 12 minut lub kończy się, kiedy jedna drużyn osiągnie różnicę 10 goli.
Organizatorem zawodów była krakowska drużyna goalballowa – WBR Groundhogs Kraków, działająca dzięki współpracy Stowarzyszenia „Warto być razem” i Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Świstak”.
Krakowska drużyna jest najmłodsza w Polsce. Powstała pod koniec 2016 roku, a od maja 2018 roku, dzięki wsparciu miasta, trenuje w nowoczesnym obiekcie – w Centrum Sportu Niepełnosprawnych. – Z roku na rok przybywa chętnych do uprawiania tej dyscypliny sportu, obecnie trenuje u nas ponad 20 zawodników w sekcjach juniorskiej, seniorskiej oraz kobiecej – mówi Piotr Niesyczyński, trener drużyny.