30 września i 1 października Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, które mieści się w forcie Jugowice przy ul. Fortecznej 28, zaprasza na wydarzenia w ramach otwarcia nowej wystawy „Harcerskie ścieżki”.
– To wielkie osiągnięcie i jeden z kamieni milowych ruchu harcerskiego w naszym kraju – mówił prezydent RP Andrzej Duda w trakcie uroczystości otwarcia wystawy „Harcerskie ścieżki” w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Podkreślał, że harcerstwo jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość i odpowiada na wyzwania współczesności.
– W tym gronie nie trzeba nikomu tłumaczyć, że wszystko w Polsce zaczynało się w Krakowie. Było tak także z harcerstwem – opowiadał. Przypomniał, że w 100-lecie harcerstwa narodziła się idea, aby stworzyć muzeum ruchu harcerskiego. Na jego lokalizację wybrano fort Jugowice, należący do Twierdzy Kraków. Prezydent podkreślił też, że to miejsce łączy historię z nowoczesnością. – Będzie tu prowadzona nie tylko działalność typowo harcerska, ale też naukowa i edukacyjna – mówił gospodarz miasta prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. – W tym miejscu znowu pojawia się ludzie w mundurach, ale nie austriackich, tylko harcerskich – dodał, wyrażając nadzieję, że obiekt będzie przyciągał wszystkich, nie tylko harcerzy.
Następnie prezydent RP wręczył Złote Krzyże Zasługi za zasługi dla harcerstwa harcmistrzom Mariuszowi Siudkowi z ZHP i Krzysztofowi Wójtowiczowi z ZHR. W swym przemówieniu podkreślał, jak bardzo cieszy się, że to miejsce jest wspólne, łączy wszystkich polskich harcerzy, a dwa największe związki wzięły bardzo czynny udział w jego tworzeniu. – Chciałbym, żeby ono było zawsze wspólne, żeby każdy harcerz, który je odwiedzi, mógł patrzeć i myśleć, że to także jego miejsce – powiedział Andrzej Duda.
Licznym osobom zasłużonym dla realizacji projektu dziękował także dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. – Ważna jest pamięć, bo ona nas buduje, ona nas konstytuuje. Nawiązując do wspólnej pracy nad wystawą podkreślił, że przygoda harcerska i muzealna wymaga wielkiej cierpliwości. – My, muzealnicy uczyliśmy się misji harcerskiej, wy, harcerze naszych, muzealnych metod pracy – dodał, podkreślając, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego jest oczywiście nie tylko dla harcerzy, lecz wszystkich mieszkańców Krakowa.
Wystawa „Harcerskie ścieżki”
Wystawa „Harcerskie ścieżki” jest przygotowana wspólnie przez organizacje harcerskie ZHP i ZHR przy współpracy z Muzeum Krakowa. Jest całościową opowieścią o fenomenie ruchu harcerskiego. Obejmuje okres od momentu jego powstania (początek XX w.) do czasów współczesnych. Wystawa przedstawia nie tylko historię, ale także to, co w harcerstwie, jest najważniejsze, pokazuje, w jaki sposób harcerstwo wychowuje współczesną młodzież.
Jednym z wątków wystawy będzie wyprawa harcerska dookoła świata w latach 20. XX w. Na ekspozycji znajduje się replika samochodu z tej wyprawy. Będzie można również zobaczyć m.in. żubra, czyli symbol jednego z najważniejszych złotów harcerskich w Spale w 1935 r. Jest też kosz balonowy wykorzystywany do lotów przez harcerskie drużyny lotnicze.
Autorzy wystawy przygotowali też grę, która wykorzystuje podstawową wiedzę z zakresu technik harcerskich. Każdy będzie mógł sprawdzić swojej umiejętności z zakresu np. szyfrów, spostrzegawczości i zręczności.
Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia w ramach otwarcia nowej wystawy.