Rok 2023, zgodnie z uchwałą Senatu RP, to Rok Włodzimierza Tetmajera. Inauguracją obchodów był pochód i przejazd z kolędowaniem wiodący z Rydlówki do Krzysztoforów, łączący ponownie „tetmajerowskie Bronowice” z „mieszczańskim Krakowem”.

Inicjatorem uchwały ustanowienia roku 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera było Muzeum Krakowa, które wraz z licznymi instytucjami oraz stowarzyszeniami przygotowuje przyszłoroczne upamiętnienie stulecia śmierci tego artysty, społecznika i polityka.

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 r. w Harklowej, a zmarł 26 grudnia 1923 r. w Krakowie. Był jednym z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, przede wszystkim znanym ze swoich obrazów, grafik oraz działalności społecznej i politycznej.

W malarstwie tworzył głównie wiejskie sceny rodzajowe, czerpiąc m. in. z życia podkrakowskich wówczas Bronowic. Ważną część jego twórczości stanowiły również pejzaże oraz polichromie kościelne. Istotnym elementem jego życiorysu było łączenie: krakowian z góralami, mieszczan z chłopami czy zwolenników Piłsudskiego ze zwolennikami Dmowskiego.

Inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera odbyła się 29 grudnia. O godz. 15.30 przed Rydlówką (ul. Włodzimierza Tetmajera 28) uformował się kolędniczy korowód z kapelą góralską, który przeszedł ulicami Tetmajera, Katowicką, Zielony Most i Balicką na pętlę „Bronowice Małe”. Następnie uczestnicy wydarzenia wraz z grupą kolędniczą z Teatru Złoty Róg wyruszyli zabytkowym tramwajem. Na przystanku „Teatr Bagatela” dołączyła grupa kolędnicza z Koła Gospodyń Wiejskich z Maszyc, a następnie Joanna Słowińska (przystanek „Plac Wszystkich Świętych”). Po okrążeniu Plant tramwaj zatrzymał się ponownie na przystanku „Teatr Bagatela”, a kolędniczy korowód przeszedł ulicą Szewską i dookoła Rynku Głównego do pałacu Krzysztofory, gdzie odbyła się uroczysta inauguracja Roku Włodzimierza Tetmajera.

Dodatkowe informacje na stronie internetowej Muzeum Krakowa.