Już od roku Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 – 1945) (w organizacji) jest odrębną instytucją kultury. W tym roku Muzeum planuje organizację wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych na terenie byłego obozu oraz online. Wznowiono także program online „Porozmawiajmy. Cykliczne rozmowy w Muzeum KL Plaszow”. O swoich związkach z Muzeum mówi Lili Haber, przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu.
Muzeum będzie kontynuować działalność edukacyjną, przewodnicką i naukową. Jednocześnie nadal trwa rozbudowa Archiwum Cyfrowego KL Plaszow, które tylko w ubiegłym roku wzbogaciło się o ponad tysiąc nowych rekordów. W pierwszą niedzielę sierpnia odbędzie się II edycja wydarzenia Pamięć/Zachor, poświęconego pamięci więźniów i ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow.
Lili Haber, członkini Rady Muzeum KL Plaszow, której rodzice byli więźniami obozu, opowiada o jej oczekiwaniach, związanych z Muzeum i upamiętnieniem więźniów i ofiar. Lili Haber jest przewodniczącą Związku Krakowian w Izraelu. W ubiegłym roku otrzymała Medal św. Krzysztofa, przyznany za zbudowanie mostów między Krakowem i Izraelem, współpracę z oddziałami Muzeum Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteką Pod Orłem i Ulicą Pomorską, a także zaangażowanie w powołanie nowej instytucji: Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow.
Szczegółowe informacje na temat misji i celów Muzeum KL Plaszow oraz plany inwestycyjne można znaleźć na stronie www.plaszow.org/faq