„Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem” autorstwa krakowianki Katarzyny Bik to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. W swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler. Jak to się stało, że znalazł się w polskiej kolekcji? Kiedy do niej trafił? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada autorka książki.

Katarzyna Bik skrzętnie spisuje burzliwe losy portretu Cecylii Gallerani – kochanki Ludovica il Moro z rodu Sforza, jednego z najpotężniejszych ludzi renesansowej Europy. Podąża też tropem genialnego artysty Leonarda da Vinci, który na dwór w Mediolanie trafił jako budowniczy machin wojennych, by zapisać się w historii świata jako portrecista ikonicznych piękności o magicznym spojrzeniu.

Książka, która właśnie trafiła do księgarń jest drugim wydaniem i uzupełnionym o najnowsze badania jedynej w Polsce dzieła o bezcennej Damie.