Energetyczne koncerty, propozycje dla spragnionych sportowych wrażeń, kąpiele morsów, udział w kweście znanych i lubianych krakowian: Anny Dymnej, Roberta Makłowicza, Tomasza Schimscheinera i Dariusza Gnatowskiego – to tylko niektóre z atrakcji jubileuszowego, 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. W tym roku Orkiestra gra dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Wejścia na żywo z Krakowa zrealizuje TVN.

W niedzielę, 15 stycznia już od godziny 11:00 zapraszamy na Rynek Główny, gdzie odbywać się będą happeningi, pokazy ratownictwa, nauka pierwszej pomocy, akcja krwiodawstwa, a w późniejszych godzinach po raz pierwszy odbędzie się mecz amerykańskiego futbolu.

Na krakowskiej scenie zlokalizowanej między Sukiennicami a kościołem św. Wojciecha, próby będą trwały już od godziny 10:00. Koncert, który rozpocznie się o 16:30, potrwa aż do godziny 21:00, a zgromadzeni widzowie o 20:00 tradycyjnie wypuszczą światełko do nieba, które w tym roku w trosce o zwierzęta będzie pokazem świetlno-laserowym.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach zlokalizowany zostanie Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie będzie można podejrzeć jego pracę, a strudzeni wolontariusze będą mogli się ogrzać i napić gorącej herbaty.

Podczas 25. Finału WOŚP w Krakowie funkcjonuje 8 sztabów. Na ulicach kwestować będzie ponad 2000 wolontariuszy. Podczas ubiegłorocznego krakowskiego finału udało się zebrać aż 1 363 750 zł. Wynik 25. Finału WOŚP w Krakowie będzie podawany na bieżąco od godziny 15.00 na stronie www.orkiestra.gk.pl.

Wszelkie informacje dla mediów o wyniku i działaniu sztabów WOŚP pod numerem 791 165 650.

Atrakcje Finału WOŚP w Krakowie

PIĄTEK, 13 stycznia

 1. Punkowo-rockowy koncert w Boss Garage Pub

Boss Garage Pub (ul. Piłsudzkiego 27) – godzina 19:00-22:00

Gorąco zapraszamy na niezwykle energetyczny koncert zorganizowany z inicjatywy zespołu Swinging Beach Ball of Death. Imprezę otworzy krakowski rockowy zespół Cheap Flights. Jeśli chcecie rozpocząć nowy rok z hukiem, koniecznie wybierzcie się na to wydarzenie, przy okazji wspierając Finał WOŚP. Wejście za free, ale miło widziany będzie dowolny datek do puszki, im większy tym lepiej 😉

SOBOTA, 14 stycznia

 1. Charytatywny koncert chóru JCC Kraków

JCC Kraków (ul. Miodowa 24) – godzina 18:00-19:00
Chór JCC Krakow został założony w roku 2012. Repertuar zespołu obejmuje niguny, tradycyjne pieśni o charakterze religijnym w języku hebrajskim i jidysz, a także muzykę współczesną. Podczas koncertu chór wykona popularne pieśni i piosenki w języku hebrajskim i jidysz. Dochód z biletów-cegiełek w całości zostanie przekazany na WOŚP. Minimalny datek wynosi 10 zł. Bilety-cegiełki do nabycia tylko przed koncertem.

NIEDZIELA, 15 stycznia

 1. Atrakcje na Rynku Głównym

Start ok. godziny 11:00

Płyta krakowskiego Rynku zapełni się pozytywną energią i kolorowymi oraz postaciami z bajek. W harmonogramie m.in.: akcja “nawrzucaj Adasiowi”, nauka pierwszej pomocy, orkiestrowy sklepik, akcja krwiodawstwa. Po raz pierwszy w historii odbędzie się mecz futbolu amerykańskiego, a za symboliczny datek do puszki chętni będą mogli przejechać się zabytkowymi samochodami.

 1. Ogól się dla Orkiestry!

Gentleman Barber Kraków (ul. Szpitalna 7) – godzina 10:00-18:00

Krakowscy Barberzy włączają się w orkiestrowe granie! Dochód z dowolnej usługi wykonanej w dniu grania Orkiestry zostanie przeznaczony na WOŚP. Oprócz tego barberzy przekazali przedmioty na aukcje i będą zbierać datki do puszek WOŚP w swoim salonie.

 1. V Bieg Wielkich Serc

Bulwary Wiślane

Z okazji jubileuszowego Finału WOŚP odbędzie się kolorowy i radosny Bieg, który obchodzić będzie swój mały jubileusz. W związku z tym organizatorzy przewidują dwie trasy do wyboru: na 5 km i 10 km.

 1. MOTOORKIESTRA

Centrum Handlowe M1 (al. Pokoju 67) – godzina 10:00 – 20:00

Uczestnicy spotkają w centrum handlowym: motocyklistów, rajdowców, drifterów, paralotniarzy, quad taxi, drift taxi, nowe oraz zabytkowe motocykle i samochody oraz najpiękniejsze repliki samochodów rajdowych Janusza Kuliga (wszystkie cztery w jednym miejscu!), a także gwiazdy świata motosportu, liczne licytacje i koncerty.

 1. Kartingowe zawody z Wielkim Sercem

Tor Kartingowy Go Karting (ul. Domagały 25) – godzina 11.00

Zapraszamy na kolejną odsłonę turnieju kartingowego! Pościgaj się, poczuj adrenalinę i wesprzyj cel Wielkiego Finału. Przyjmowane są zgłoszenia od 30 osób dorosłych. Każdy uczestnik jedzie 4 razy czasówkę. Wpisowe to 100 zł do puszki, ale spokojnie można wrzucić więcej. Zawody rozpoczynają się o 11:00, jednak na torze należy być najpóźniej o 10:30.

 1. Najgorętsza kąpiel w roku!

Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski HORN (ul. Kozia 22) – godzina 13:00

KKM Kaloryfer po raz kolejny organizuje najbardziej zwariowane morsowanie w ciągu roku. Tym razem tematem przewodnim będzie cyrk i cyrkowcy.

 1. WOŚP w Hexie!

Hex (ul. Dwernickiego 5) – godzina 18:00

Gratka dla wszystkich miłośników planszówek! Podobnie jak w ubiegłych latach Hex organizuje aukcje planszówek i gadżetów dla graczy, z których dochód przeznaczy na rzecz WOŚP.

 • WOŚP Kolejowo! “Kręcimy się” czyli pociąg do Jasła, Biecza i Gorlic

Dworzec Główny Kraków – odjazd 9:06

„Stowarzyszenie Miłośników Kolei” wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Kolejami Małopolskimi zaprasza wszystkich na przejazd specjalnym pociągiem czyli najnowszym pociągiem z Nowosądeckiego Newagu – IMPULS, którym od 11 grudnia można podróżować z Krakowa do Tarnowa. Przejazd ten będzie już siódmym Kolejowym Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przejazd będzie możliwy po wrzuceniu datku do puszki WOŚP w pociągu. Trasa: Kraków Główny – Tarnów – Gorlice Zagórzany – Biecz – Jasło – Biecz – Gorlice Zagórzany – Gorlice – Gorlice Zagórzany – Tarnów – Kraków Główny.

 • Koncert w Nowohuckim Centrum Kultury

NCK (al. Jana Pawła II 232), sala teatralna NCK – godzina 16:00

Podczas imprezy wystąpią zespoły artystyczne i grupy działające w NCK. Będą działać stoiska prowadzone przez wolontariuszy, na których będzie można zakupić m.in.: książki okolicznościowe, pamiątki i gadżety. Bilet wstępu w postaci cegiełki na rzecz WOŚP.

 • Gramy Jazz dla WOŚP!

Dali Club Lunch Bar-Cafe (ul. Mazowiecka 21/1) – godzina 17.00

Propozycja obowiązkowa dla wszystkich jazzomaniaków. To będzie już trzecia odsłona jazzowego grania podczas WOŚP. Tym razem na scenie zaprezentują się: Soul Finger Justyna & Janusz Baran, Another Jazz Quintet, Prima Aprilis, Ania Dudek & Paweł Waś, Matragon, Latające Talerze, Workaholic, Lina Racz & Kuba Plamitzer. Imprezę oraz licytacje poprowadzi aktor Tomasz Schimscheiner.

 • II Nowohucki Bieg “Policz się z cukrzycą”

Start i meta przy NCK (al. Jana Pawła II 232) – godzina 19:00

Bieg ma charakter koleżeński, bez rywalizacji i pomiaru czasu. Bieg, tak jak w ubiegłym roku, rozpocznie się i zakończy przy Nowohuckim Centrum Kultury – obok pomnika Solidarności. Trasa biegnie wokół Łąk Nowohuckich i ma dystans 4 km.

 • Koncert w Kawiarni Naukowej

Kawiarnia Naukowa (ul. Kalwaryjska 60) – godzina 19.00

Tego wieczoru do zabawy będą przygrywać kapele: Yegor, Swada, Gravity, Egzotyczny Dandys Paryski  oraz muzycy projektu KN freejazz.

 • Jazzowy koncert w Radio Kraków

Radio Kraków (al. Słowackiego 22) – godzina 20.00

Wraz z Radiem Kraków zapraszamy na pierwszy z cyklu koncertów Twarze krakowskiego jazzu – solowy recital Kuby Płużka. Wstęp na to niezwykłe wydarzenie jest bezpłatny, ale będzie można wpłacić dowolny datek do puszki. Miejsce koncertu – Studio im. Romany Bobrowskiej, S5.

Zespoły, które wystąpią podczas koncertu na Rynku Głównym:

De Press

To polsko-norweska grupa muzyczna założona w roku 1980. Ich najbardziej znany utwór to „Bo jo cie kochom”. Zespół łączy punk rocka z tradycyjną muzyką góralską spod Tatr. Debiutancka płyta „Block to Block” uzyskała po latach tytuł najlepszego rockowego albumu wydanego w Norwegii. Zespół po przerwie w latach 80. powrócił na scenę w 1991 roku grając od tej pory nieprzerwanie w Polsce i za granicą.

Golden Life

To zespół założony w 1988 roku, uznawany za jednego z przedstawicieli Gdańskiej Sceny Alternatywnej. Największą sławę przyniosły mu kompozycje „Wszystko to co mam” i „24.11.94”. Drugi z utworów był poświęcony ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej, który wybuchł chwilę po tym jak zespół zakończył tam swój występ. Obydwa utwory dotarły do pierwszego miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia zapewniając zespołowi miejsce w panteonie polskiej muzyki rockowej.

Kabanos

Wszystko zaczęło się od piosenek nagrywanych w 1997 roku na podkładach na magnetofon Kasprzak. Od samego początku grupa rozwijała się samodzielnie i niezależnie, przez lata zdobywając coraz większą publiczność podczas coraz dłuższych tras, grając w coraz większych klubach. Zespół trzykrotnie zagrał na Przystanku WOODSTOCK, gdzie w 2014 roku ustalił nowy rekord długości koncertu: 2h 55min. Był to jednocześnie najdłuższy występ Kabanosa w historii.

People of the Haze

To doświadczony rockowy zespół z Wrocławia i zwycięzca ponad dziesięciu przeglądów i festiwali ogólnopolskich. POTH to ponad 250 zagranych koncertów w Polsce i zagranicą. To również stały pomocnik WOŚPowych imprez – 3 koncerty na Przystanku Woodstock oraz 7 koncertów na finałach WOŚP. W 2015 roku zespół dotarł do półfinału Must Be The Music 9. Obecnie nagrywa kolejny album pod okiem legendy polskiej sceny muzycznej – Andrzeja Puczyńskiego w Izabelin Studio.

Flatmind

Rok 2015 dla krakowskiego zespołu Flatmind był przełomowy – odnaleźli gitarzystę, który idealnie poczuł klimat ich muzyki. Od tej pory zaczęli nagrywać materiał w mieszkaniu perkusisty. W tym roku wygrali, m.in. Przegląd Kapel Rokowych UEK, dzięki czemu mieli możliwość zagrania przed takimi zespołami jak: Myslovitz, Taco Hemingway, Mikromusic, Sigma. Na początku roku 2017, dzięki współpracy z Sonic Records odbędzie się premiera ich debiutanckiej płyty.

Navigator

Zespół założony przez dwójkę braci w 2010 roku. Mimo swojego młodego wieku zdążyli już być finalistami wielu konkursów, m.in. podczas festiwalu Emergenza Polska, ZippFest czy Grunt to Bunt. Zespół występował na scenie, m.in. z Irą, Luxtorpedą, Kobranocką, Jary Oz czy Proletaryatem. Występ na krakowskim Rynku będzie ich trzecim koncertem na rzecz WOŚP.