Już po raz 20. krakowskie muzea i galerie zaproszą mieszkanki, mieszkańców i gości na nocne zwiedzanie i szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na jedyną taką noc w roku – Noc Muzeów. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia odbędzie się 17 maja pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań”.

Już od 20 lat w wybraną majową noc krakowskie (i nie tylko) muzea oraz galerie szeroko otwierają swoje drzwi i zapraszają krakowianki, krakowian i gości do oglądania bogatych zbiorów. Z tej możliwości chętnie korzystają mieszkanki i mieszkańcy miasta w każdym wieku, a także turyści przebywający w Krakowie.

Noc Muzeów jest organizowana przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Biorą w niej udział instytucje miejskie, wojewódzkie, państwowe i prywatne. Odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Wydarzenie, które cieszy się bardzo dużą popularnością, promuje niezwykle bogatą i różnorodną ofertę krakowskich muzeów i galerii, a także integruje środowisko muzealnicze Krakowa W tegorocznej edycji weźmie udział ponad sześćdziesiąt instytucji.

Bardzo nas cieszy popularność cyklu Krakowskie Noce, w którym Noc Muzeów zajmuje miejsce szczególne. Świadczy o tym bogata oferta przygotowana przez poszczególne muzea i galerie, która przekłada się na imponującą frekwencję – w ubiegłorocznej Nocy Muzeów wzięło udział 100 000 osób. Podczas tego wydarzenia dzieją się niezwykłe rzeczy – chyba tylko wtedy można spotkać w mieście pokaźne kolejki osób stojących przed muzeami z uśmiechami i entuzjazmem. To wydarzenie, na którym po prostu trzeba być. A o tym, co czeka na krakowianki, krakowian oraz gości w muzeach i galeriach uczestniczących w tegorocznej edycji przekonają się Państwo 17 maja. Zapraszamy! – mówi Jadwiga Gutowska-Żyra, p.o. dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, przypominając, że Noc Muzeów 2024 w Krakowie odbywa się pod hasłem „Muzea na rzecz edukacji i badań”.

Krakowska Noc Muzeów poprzedza zaplanowaną na 18 maja ogólnopolską Noc Muzeów. W ten sposób uczestnicy wydarzeń w Krakowie będą mogli dzień później odwiedzić inne muzea w Polsce.

Wybrane punkty programu

17 maja poszczególne muzea udostępnią stałe i czasowe ekspozycje (będzie można je zwiedzać do późnych godzin nocnych), zapraszając do samodzielnego oglądania lub udziału w zorganizowanych oprowadzaniach i spacerach (na część z nich obowiązują zapisy). Poza tym wiele instytucji specjalnie na Noc Muzeów przygotowuje dodatkowe inicjatywy.

Tradycyjnie przed wydarzeniem przybliżamy wybrane punkty programu i przedstawiamy propozycje nowych partnerów: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego oraz Muzeum Dominikanów.

Muzeum Krakowa jak co roku zaprasza do zaplanowania zwiedzania śladem poszczególnych oddziałów. Na odwiedzających czekają m.in.: pałac Krzysztofory, Barbakan, Rynek Podziemny, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Dom pod Krzyżem, Stara Synagoga, Muzeum Podgórza, Apteka pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Każdy z oddziałów Muzeum Krakowa udostępnia ekspozycje i/lub oferuje oprowadzanie z przewodnikiem. Na przykład Thesaurs Cracoviensis proponuje zwiedzanie magazynów i wizytę w Pracowni Konserwacji Tkanin, Rydlówka oprowadzanie z przewodnikiem i przygotowany dla dorosłych koncert C.K. Kapeli Egzycerka, czyli pieśni rekrutów, a Muzeum Nowej Huty, oprócz oprowadzania kuratorskiego po wystawie „Bunt w systemie”, zaprasza też na nocny spacer „Neony w Nowej Hucie”. Nocny spacer organizuje także Muzeum KL Plaszow.

Muzeum Fotografii zaprasza na wizytę studyjną w pracowni konserwatorskiej oraz oprowadzanie specjalistyczne, którego uczestnicy skupią się na sprzęcie fotograficznym ze zbiorów MuFo (MuFo Józefitów), a Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowuje nocny pokaz balonów na ogrzane powietrze (uzależniony od warunków atmosferycznych).

W Muzeum Inżynierii Techniki będzie można zobaczyć wystawę stałą „Miasto. Technoczułość” w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15, która przeniesie uczestników wydarzenia w sentymentalną podróż w czasie, ale również pokaże, jak liczne zabytki inżynierii i techniki wpłynęły na rozwój miasta, dzięki czemu dziś żyje się łatwiej i wygodniej. Na gości będą czekać też dodatkowe atrakcje: każdy będzie mógł wykonać niezapomnianą pamiątkę z muzeum, spróbować swoich sił w sitodruku, w planie jest również Gra Rodzinna.

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema na zwiedzających czekać będą aż 4 seanse w Planetarium – kinie sferycznym oraz dwa wyjątkowe pokazy „Implozja beczki”. Do tego nastrojowy spacer w mroku połączony z ciekawymi doświadczeniami, które każdy może wykonać samodzielnie.

Otwarte jesienią ubiegłego roku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego przy ul. Fortecznej 28 proponuje zwiedzanie wystaw stałych „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” i „Harcerskie ścieżki” oraz nocne ognisko pod gwiazdami, a Muzeum Dominikanów zaprasza na wykład „Witraże z kościoła dominikanów w Krakowie”, który odbędzie się w XV-wiecznym atrium. Warto dodać, że muzeum mieści się w nieudostępnianych wcześniej pomieszczeniach klasztornych, w sali z odkrytym XIII-wiecznym murem oraz w pogłębionych średniowiecznych piwnicach.

W Zamku Żupnym w Wieliczce zwiedzający będą mogli zobaczyć bezcenne polichromie, najstarsze z połowy XVI w., a także dwie intrygujące wystawy czasowe: „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce” oraz „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” – wystawa pokazuje górników w 30 kopalniach Europy, Ameryki Północnej i Australii.

Liczne spotkania ze specjalistami z różnych obszarów muzealnictwa są nawiązaniem do tegorocznego hasła przewodniego: „Muzea na rzecz edukacji i badań”. Poza już wymienionymi na spotkanie z konserwatorami zapraszają też Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz Muzeum Książąt Czartoryskich.

Dla najmłodszych zwiedzających

Muzeum Archeologiczne proponuje „Archeologiczne odkrycia dla młodych badaczy”. Dzieci będą miały niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę prawdziwych archeologów, uczestnicząc w mini wykopaliskach archeologicznych. Odkryją tajemnice przeszłości, będą eksplorować teren w poszukiwaniu kopii zabytków, a po odnalezieniu znalezisk sporządzą dokumentację archeologiczną swoich odkryć.

Muzeum Krakowa w pałacu Krzysztofory zaprasza na przedstawienie dla najmłodszych „Smoki i stary wolumin, czyli jak to z Nawojką było”. Widowisko zawiera elementy teatru żywego aktora i teatru kukiełkowo-lalkowego.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zachęca do odwiedzenia otwartej stacji plastycznej – przestrzeni dla dzieci i młodzieży do pracy kreatywnej, inspirowanej pracami z wystawy „Daj mi wszystko”. Z pomocą edukatora będzie tu można wykonywać prace artystyczne nawiązujące do dzieł Magdaleny Abakanowicz oraz do projektów Jerzego Nowosielskiego.

Muzeum Zabawek w Aptece Designu przy ul. Kopernika proponuje najmłodszym „Śpiące zabawki” − czytanie bajek zabawkom. Będzie to wydarzenie o charakterze performatywnym. Do udziału zaproszone są dzieci, ale organizatorzy nie odmówią udziału także rodzicom. Na uczestników czekać będą poduszki i koce, można też zabrać swój śpiwór i szczoteczkę do zębów. Wydarzenie nawiązuje do idei nocy w muzeum − ekscytującego doświadczenia pobytu w muzeum poza godzinami otwarcia, kiedy dzieją się rzeczy niezwykłe. Warto zatem sprawdzić, co niezwykłego może wydarzyć się w Muzeum Zabawek.

Warsztaty, gry i tańce

Na rodzinne warsztaty zaprasza Muzeum Fotografii MuFo – odbędą się w oddziałach MuFo Józefitów i MuFo Rakowicka, a Muzeum Narodowe zachęca do odwiedzenia Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim, gdzie znajdzie się strefa gry w Dixit − muzeum przygotowało dodatek do gry stworzony w całości z reprodukcji dzieł sztuki należących do kolekcji MNK.

W trakcie tegorocznej Nocy Muzeów nie zabraknie także akcentów tanecznych. Muzeum Stanisława Wyspiańskiego – Europeum przygotowało „Wesele u Wyspiańskiego” – wieczór taneczny z lekcjami tańca swingowego, pokazami animacji tanecznych i swingową potańcówką. Do odwiedzenia Strefy Muzyki organizowanej we współpracy z festiwalem Soundream zachęca Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Krakowscy DJ-e będą tu prezentować sety muzyczne. Na wieczór pieśni i opowieści do Domu Esterki przy ul. Krakowskiej zaprasza Muzeum Etnograficzne.

− Dla znużonych zwiedzaniem przygotowaliśmy przestrzeń relaksu w specjalnie zaaranżowanej na ten wieczór sali z wygodnymi poduszkami i sączącą się w tle muzyką. Wieczór wypełnią czytane i opowiadane historie związane z dawnym Krakowem oraz teksty pieśni i ballad ludowych, nierzadko mrożące krew w żyłach – zaprasza Muzeum Etnograficzne, które zachęca także do odwiedzenia wystaw „Polska kultura ludowa”, „PRZEBUDZENIE! Nowy rok zaczyna się w marcu” oraz „Czas naświetlania / Czas wywoływania. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”.

Poza granicami miasta i nieoczywiste konteksty

W Nocy Muzeów biorą udział także instytucje, które niekoniecznie od razu kojarzą się ze sztukami plastycznymi, takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Krakowska Huta Szkła. A wydarzeniem towarzyszącym są organizowane przez Stowarzyszenie Fortepiano Atelier w siedzibie Capelli Cracoviensis przy ul. Kopernika 19 mistrzowskie lekcje otwarte gry na fortepianie historycznym (w godz. 16.00–19.00).

Warto też dodać, że w organizowanej przez miasto krakowskiej odsłonie Nocy Muzeów uczestniczą instytucje zlokalizowane poza naszym miastem. W ramach wydarzenia można także odwiedzić Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem.

Jak zwiedzać muza i galerie?

To tylko niektóre propozycje z bogatej oferty tegorocznej krakowskiej Nocy Muzeów. Przypominamy, że partnerzy inicjatywy − muzea i galerie udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w kwocie 5 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp bezpłatny.

Na niektóre wydarzenia obowiązują rezerwacje. W kilku wielooddziałowych muzeach raz zakupiony bilet nie umożliwia wejścia do wszystkich oddziałów. W niektórych placówkach obowiązują rezerwacje. Informacje dotyczące sposobu rezerwacji i godzin zwiedzania można znaleźć programie wydarzenia dostępnym na stronie krakowskienoce.pl (zakładka: Program) oraz na profilach w serwisach Facebook oraz Instagram.

Propozycje poszczególnych instytucji można śledzić także na ich stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych.

W Noc Muzeów więcej autobusów i tramwajów

Z okazji Nocy Muzeów będą obowiązywać specjalne rozkłady jazdy nocnych linii autobusowych i tramwajowych. Dodatkowo na ulicach pojawią się dwie specjalne linie – tramwajowa nr 60 i autobusowa nr 600, które będą obsługiwane taborem zabytkowym.

Szczegóły w komunikacie: Juwenalia i Noc Muzeów – tak będą kursować linie nocne.


Noc Muzeów to jedna z siedmiu odsłon cyklu Krakowskie Noce, którego ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze − zaproszenie do korzystania z atrakcyjnej oferty skierowanej do mieszkanek i mieszkańców Krakowa oraz osób odwiedzających miasto. To jednocześnie promocja dziedzictwa i kultury Krakowa oraz jego potencjału twórczego.

Projekt składa się z siedmiu odsłon. Poza Nocą Muzeów, która odbędzie się 17 maja, a także zrealizowaną w kwietniu Nocą Kin Studyjnych, przed nami jeszcze Noc Tańca (8 czerwca), Noc Teatrów (15 czerwca), Noc Jazzu (13 lipca), Noc „Cracovia Sacra” (14 i 15 sierpnia) oraz Noc Poezji (11-13 października).