Są nowoczesne tramwaje, jest też nowa hala Stacji Obsługi i Remontów, gdzie przeglądany i modernizowany jest krakowski tabor. Dziś, 4 stycznia, obiekt przy ul. Brożka wizytował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Spotkanie było też okazją do podsumowania projektu zakupu 36 tramwajów „Krakowiak”.

Budowę hali rozpoczęto w 2014 roku, jako kontynuację kompleksowej modernizacji obiektów Stacji Obsługi i Remontów, gdzie przeglądane i modernizowane są krakowskie tramwaje. Najpierw rozebrano fragment starej hali. Kolejny etap prac to już roboty budowlano-montażowe wraz z wykonaniem wszelkich instalacji wewnętrznych i zewnętrznych. W roku 2015 prace kontynuowano. Zrealizowano również konieczne roboty związane z wykonaniem nowej infrastruktury torowo-sieciowej wraz robotami towarzyszącymi m.in. wykonano drogi, place, oświetlenie terenu. Końcowym etapem prac było wyposażenie obiektu w maszyny i urządzenia stanowiące zaplecze technologiczne hali obejmujące między innymi kabinę lakierniczą i śrutownicą. Zamontowano suwnicę do transportu elementów wagonów o udźwigu 10 ton oraz zakupiono wózek mobilny do ciągnięcia wagonów tramwajowych, który może holować przedmioty o wadze nawet 200 ton. Hala ma powierzchnię 2.187,35 m2, a koszt jej powstania i wyposażenia wyniósł około 18 mln zł netto.

Spotkanie w nowej hali przy ul. Brożka było też okazją do podsumowania unijnego projektu, w ramach którego Kraków wzbogacił się o kolejne nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje. Przypomnijmy: ostatni z zakupionych przez MPK SA tramwajów „Krakowiak” bydgoskiej firmy PESA dotarł do naszego miasta 29 grudnia Zgodnie z zapowiedziami niskopodłogowe „Krakowiaki” kursują na linii nr 4 z Bronowic Małych do Wzgórz Krzesławickich, gdzie zastąpiły wysokopodłogowe wagony 105N. Nowoczesne tramwaje przewożą pasażerów także na linii nr 50 i 52, a w weekendy są wysyłane także na linię nr 24.

Przypomnijmy, że nowy niskopodłogowy tramwaj został przygotowany specjalnie dla Krakowa. Jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz dwa automaty biletowe, w których za bilet zapłacimy monetami i kartą płatniczą. Tramwaj został także wyposażony w specjalną platformę, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Nie tylko długość decyduje o tym, że jest to wyjątkowy i jedyny tego rodzaju tramwaj w Polsce. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne miejsce, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym mogą doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne.

W tramwaju specjalne miejsce zostało także przygotowane dla rowerzystów, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem. Wsiadając do nowego wagonu będą mieć do dyspozycji kilka poręczy, dzięki którym bezpiecznie i komfortowo przewiozą rower. Warto przypomnieć, że „Krakowiak” został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.