Zakończyły się zasadnicze prace związane z termomodernizacją Klubu Kultury „Mydlniki”. Od poniedziałku, 29 października, większość pomieszczeń została udostępniona mieszkańcom. Zadanie realizowane na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie dofinansowane jest ze środków unijnych, w ramach programu RPO WM na lata 2014-2020 – Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej (ZIT).

Inwestycja, której realizacja rozpoczęła się w czerwcu tego roku, podzielona była na dwa etapy. Najpierw przeprowadzono termoizolację stropu ostatniej kondygnacji, a także dachu, wymieniono okna, parapety i drzwi zewnętrzne, jak również wewnętrzne instalacje centralnego ogrzewania. Zmodernizowano klimatyzację, wymieniono piorunochrony, a także wykonano poprawki elewacji w zakresie murów ogniowych, pasów pod i nad rynnami, gzymsów i krawędzi balkonów z blachy.

W drugim etapie prace polegały na modernizacji instalacji wewnętrznych – wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej i przeciwpożarowej, zaizolowano ściany fundamentów, przeprowadzona została nowa aranżacja wnętrza sali wielofunkcyjnej, wyremontowano i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych sanitariaty, a także odnowiono elewację.

Wartość kontraktu, którego wykonawcą jest konsorcjum firm w składzie Stambud sp. z o.o. (lider) i 2K – Budownictwo sp. z o.o. sp.k., to 2,4 mln zł.

Termomodernizacja klubu Kultury „Mydlniki” to nie pierwsza inwestycja, polegająca na renowacji obiektów kultury, za którą odpowiedzialny jest ZIM w Krakowie.

– Rok temu zakończyliśmy dwa podobne projekty, polegające na kompleksowej modernizacji krakowskich instytucji kultury: termomodernizację Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Dworku Białoprądnickiego. To zadania, które szczególnie cieszą, bo wiemy, że dzięki nim poprawia się standard funkcjonowania, na czym korzystają przede wszystkim użytkownicy, czyli mieszkańcy – podkreśla Janina Pokrywa, dyrektor ZIM w Krakowie.

Zadania termomodernizacyjne zrealizowane na zlecenie ZIM to także konkretne oszczędności i mniejsza emisja szkodliwych substancji do środowiska. Widać to choćby na przykładzie inwestycji przeprowadzonej w Dworku Białoprądnickim, gdzie zgodnie z założeniem, o blisko 37 proc. obniży się emisja pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5, a o 32 proc. niższa ma być emisja dwutlenku węgla.