W piątek, 14 września, służbę na ulicach miasta rozpoczną najnowsze nabytki krakowskiego MPK – 86 autobusów Mercedes Citaro C2. Tak autobusy z gwiazdą na masce prezentowały się w drodze na oficjalną prezentację do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Każdy z nowych pojazdów jest wyposażony w klimatyzację, monitoring wnętrza i otoczenia zewnętrznego, nowoczesny system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej oraz automat biletowy obsługujący transakcje gotówkowe i bezgotówkowe. W przestrzeni pasażerskiej zostały również zamontowane porty USB umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Autobusy są w pełni przyjazne dla osób niepełnosprawnych poprzez zastosowane platformy wjazdowej dla wózka inwalidzkiego. Przyciski w pojazdach oznaczone napisami w alfabecie Braille’a oraz wypukłymi piktogramami umożliwiają obsługę osobom z dysfunkcją wzroku. Poręcze pionowe oraz progi wejściowe drzwi autobusowych wyposażone są w specjalne oświetlenie ledowe.

Autobusy Mercedes-Benz Citaro również spełniają najnowsze wymogi dotyczące norm spalin Euro 6 przy najniższej z możliwych emisji szkodliwych substancji. Układ napędowy został specjalnie dobrany dla Krakowa uwzględniając topografię miasta i zapewniając możliwie najniższe zużycie paliwa m.in. poprzez zastosowanie możliwości rekuperacji energii hamowania i jej ponownego wykorzystania oraz zastosowanie osi napędowych o zredukowanych oporach własnych.

Autobusy posiadają również nowoczesne i ergonomiczne miejsce pracy kierowcy oczywiście w pełni klimatyzowane i oddzielone od przestrzeni pasażerskiej, zapewniające kierowcy odpowiedni komfort pracy. Konstrukcja pojazdu spełnia najwyższe standardy ochrony pasażerów i kierowcy w zakresie bezpieczeństwa.