Urząd Miasta Krakowa rozpoczyna drugą odsłonę projektu pn. “Kluby Rodziców”, którego głównym celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo. Tworzymy przestrzeń przyjazną rodzicom i dzieciom, miejsca integracji krakowskich rodzin, w których będą mogli uzyskać fachowe poradnictwo specjalistów z różnych dziedzin.

W 2015 roku, w ramach programu pilotażowego, Kluby Rodziców funkcjonowały przez okres czterech miesięcy (wrzesień-grudzień) w ośmiu miejscach na terenie Krakowa. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród krakowskich rodziców, w tym roku poszerzamy projekt i na mapie Krakowa przybyło kolejnych osiem klubów. Zajęcia będą się odbywały w 16 placówkach na terenie całego miasta.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom rodziców tworzymy miejsca integracji i dzielenia się doświadczeniami, dobrymi praktykami oraz problemami związanymi z wychowaniem dzieci. Przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne programy, ciekawe i rozwijające rodzinne warsztaty wzmacniające kompetencje i więzi rodzinne, pobudzające ich aktywność. “Kluby Rodziców” są także odpowiedzią na projekty składane przez społeczności lokalne w ramach Budżetu Obywatelskiego – mówi pomysłodawczyni projektu Marzena Paszkot, Pełnomocnik PMK ds. Rodziny.

Rodzicielstwo to wielkie wyzwanie, szczególnie we współczesnym świecie. Młodzi rodzice nie zawsze potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji i potrzebują wsparcia ekspertów. To właśnie głównie z myślą o nich w Klubach Rodziców będą odbywały się spotkania ze specjalistami – lekarzami, pielęgniarkami, położnymi, dietetykami, logopedami, psychologami, którzy będą starali się przybliżyć kwestie związane ze zdrowiem, rozwojem oraz wychowaniem dziecka.

Kluby Rodziców to nie tylko spotkania medyczne. To także m.in. zajęcia dogoterapii, kurs samoobrony Bezpieczna Mama, warsztaty masażu niemowląt, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci (np. wspólne czytanie bajek, zajęcia plastyczne), pilates i joga dla kobiet w ciąży czy bardzo szeroka gama zajęć umuzykalniających. Ponadto wszystkie mamy, które chcą wiedzieć co jest zdrowe dla ich rodziny zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu warsztatów o zdrowym żywieniu. Podczas spotkań najmłodszymi zaopiekują się animatorzy w specjalnie utworzonych kącikach zabaw.

Kluby Rodziców prowadzone są przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa z Domem Kultury “Podgórze”, Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”, Ośrodkiem Kultury Kraków – Nowa Huta, Ośrodkiem Kultury im. C.K. Norwida oraz Nowohuckim Centrum Kultury. Lokalizacja klubów została tak zaproponowana, aby mieszkańcy wszystkich dzielnic Krakowa mieli do nich dogodny dostęp. Jestem przekonana, iż udało się nam stworzyć prężną, ogólnomiejską sieć Klubów Rodziców, którą cały czas będziemy się starali rozwijać – podkreśla Pełnomocnik PMK ds. Rodziny.

Gdzie jesteśmy?

•Dom Kultury “Podgórze”, ul. Sokolska 13,

•Dwór “Czeczów”, ul. Popiełuszki 36,

•Klub Kultury “Piaskownica”, ul. Łużycka 55,

•Klub Kultury Kliny, ul. Biskupa A. Małysiaka 1,

•Centrum Kultury Ruczaj, ul. S. Rostworowskiego 13,

•Klub Osiedlowy “Iskierka”, ul. Żywiecka 44,

•Centrum Kultury “Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2,

•Klub Kultury “Mydlniki”, ul. Balicka 289,

•Klub Kultury “Przegorzały”, ul. Kamedulska 70,

•Klub Kultury “Paleta”, ul. Wrocławska 91,

•Klub Jędruś, os. Centrum A 6a,

•Klub Dukat, ul. Styczna 1,

•Klub 303, os. Dywizjonu 303 nr 1,

•Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14,

•ARTzona, os. Górali 4,

•Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232,

Serdecznie zapraszamy wszystkie krakowskie rodziny do udziału w zajęciach oferowanych przez Kluby Rodziców, które są przykładem kompleksowej oferty zajęć o charakterze psychoedukacyjnym, integracyjnym i rozwojowym. Mamy nadzieję, iż spełnią one pokładane w nich oczekiwania i wpiszą się na stałe w mapę krakowskich miejsc przyjaznych rodzinie. Wszystkie zajęcia oferowane w ramach Klubów Rodziców są BEZPŁATNE.

Szczegółowy program zajęć poszczególnych Klubów znajduje się na stronach internetowych placówek oraz na portalu http://kkr.krakow.pl/