20 samochodów hybrydowych i jeden nieoznakowany w wersji kombi-van to nowy nabytek Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którego zakup współfinansowało Miasto. Kluczyki do radiowozów przekazał dziś policjantom prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. To kolejne wsparcie z miejskiego budżetu, jakie trafia do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

– Dla naszego miasta praca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – zwłaszcza policji – jest bardzo ważna nie tylko ze względu na prawie 800 tys. mieszkańców, ale także 13,5 mln turystów, którzy odwiedzili nas w tym roku. Kraków to także miasto wielkich imprez tj. Cracovia Maraton, Tour de Pologne i wiele innych. Dlatego tak dużą wagę przywiązujemy do tego, by razem z policją zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Koszty związane z funkcjonowaniem policji są pokrywane z budżetu państwa, ale Gmina Miejska Kraków co roku znacznie dofinansowuje jej działania. W ciągu kilkunastu lat policja stała się beneficjentem kwoty sięgającej 45 mln zł. Środki te były przeznaczone na budowę i remonty komisariatów, zakup sprzętu specjalistycznego (w tym pojazdów) oraz organizację dodatkowych patroli funkcjonariuszy. Rok 2018 to wydatki planowane na poziomie około 2,9 mln zł.

Dzisiaj do policjantów trafiło 20 samochodów hybrydowych i nieoznakowany samochód klasy kombi-van w wersji przedłużonej. Ten ostatni wzbogaci Wydział Techniki Kryminalistycznej KMP w Krakowie i będzie służył do przewozu sprzętu techniki kryminalistycznej. Walorem nowych hybryd jest z kolei zmniejszone zużycie paliwa, a co za tym idzie dużo mniejsza emisja szkodliwych spalin i hałasu. Na nowe samochody Miasto przeznaczyło 950 tys. zł – to 50 proc. ich wartości, resztę dołożył Komendant Główny Policji. Warto przypomnieć, że także w tym roku dzięki środkom dzielnicowym zakupiono kolejnych 11 radiowozów, a w ubiegłym roku przekazało 720 tys. zł na zakup 20 pojazdów.

– Dzięki miejskiej pomocy w ciągu dwóch lat kupiliśmy 57 samochodów. Nie ma co ukrywać – bez sponsoringu ze strony samorządu nie byłoby tych samochodów. Nowe radiowozy będą służyły do patrolowania miasta i z pewnością usprawnią pracę mundurowych, którzy teraz bardzo szybko będą mogli pojawić się na miejscu zdarzenia – mówi Rafał Leśniak, Komendant Miejski Policji.

Miejskie wsparcie dla policji to nie tylko pomoc w zakupie nowych samochodów. Ponieważ jednym z priorytetowych działań jest walka z tzw. niską emisją, Kraków finansuje także wzmożone kontrole emisji spalin. W tym roku zorganizowano dodatkowe płatne patrole funkcjonariuszy służby ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, mające na celu prowadzenie kontroli pojazdów pod kątem przekraczania norm spalin. Miasto przeznaczyło na ten cel kwotę 40 tys. zł, a rok wcześniej 100 tys. zł. Obecnie Komenda Miejska Policji w Krakowie dysponuje 6 analizatorami umożliwiającymi kontrolę spalin w silnikach benzynowych, z czego 5 zostało zakupionych ze środków Gminy Miejskiej Kraków (w latach 2015 i 2017) oraz 3 dymomierzami do kontroli spalin w silnikach diesla, z czego 2 urządzenia zostały zakupione przez Miasto w roku 2017. W latach 2015-2017 skontrolowano 3934 pojazdy, z których 915 zostało wyeliminowanych z ruchu.