Rozpoczął się sezon zimowych ogródków gastronomicznych, który potrwa do 31 marca 2024 r. Jakie warunki należy spełnić, aby rozstawić tego typu ogródek? O tym Aleksandra Bałda rozmawia z dyrektorem Wydziału Spraw Administracyjnych UMK Tomaszem Popiołkiem.
Wydział Spraw Administracyjnych UMK zawarł już 39 umów na okres od 1 listopada do 31 marca 2024 r. W ubiegłym sezonie (2022/2023) zawarto 45 umów na zimowe ogródki gastronomiczne (więcej o 6 umów w stosunku do br.).
Przedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski, według znowelizowanej procedury SA-23 – dotyczącej terenów zarządzanych przez Wydział Spraw Administracyjnych.
Od bieżącego roku procedura zawiera zasady i warunki dotyczące organizacji zimowych ogródków z podziałem na:
- Park Kulturowy Stare Miasto (Rynek Główny i pozostałe tereny Parku)
- Park Kulturowy Kazimierz ze Stradomiem
- Park Kulturowy Nowa Huta
- pozostałe tereny poza parkami
Aby podpisać umowę na organizację ogródka gastronomicznego, przedsiębiorcy muszą złożyć komplet dokumentów, według wspomnianej wyżej procedury. Dostarczyć należy m.in.:
- projekt architektoniczny ogródka (wskazujący m.in. elementy wyposażenia, które zostaną ustawione w jego wnętrzu, powierzchnię, aranżację, kolorystykę itp.)
- dokumenty formalne pozwalające na zweryfikowanie, czy przedsiębiorca – restaurator:
- posiada dokument potwierdzający dysponowanie lokalem gastronomicznym, przed którym będzie ustawiony ogródek (np. umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, akt notarialny)
- posiada zaświadczenie/decyzję dla ogródka wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (sanepid)
- legitymuje się pełnomocnictwem udzielonym do reprezentowania firmy
Opłata za ogródek gastronomiczny pozostaje bez zmian w stosunku do sezonu letniego i wynosi 3,00 zł netto za jeden dzień za jeden metr kwadratowy (+ Vat 23%). Umowy są zawierane na jeden sezon.
W przypadku pasów drogowych obowiązuje odrębna procedura ZDMK-26 (ogródki na tych terenach podlegają Zarządowi Dróg Miasta Krakowa).