We wtorek 16 sierpnia rusza najtrudniejszy etap prac, związanych z budową łącznicy kolejowej (przy skrzyżowaniu al. Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, ul. Wielickiej i Limanowskiego). Należy liczyć się z dużymi utrudnieniami. Pod budowaną estakadą przejadą wyłącznie pojazdy komunikacji zbiorowej. Tramwaje będą kursowały przez cały czas trwania tego etapu budowy, a autobusy tylko przez jego część. Utrzymana zostanie także – przez większość czasu – przejezdność estakady Obrońców Lwowa (na dwóch lub jednym pasie).

16 sierpnia rusza etap, zapowiadany przez PKP PLK od wielu miesięcy, wiążący się z największymi utrudnieniami dla kierowców. W tym czasie PKP planuje wykonać odcinki łącznicy nad skrzyżowaniem. Aby tego dokonać, musi nie tylko ustawić tymczasowe podpory na tarczy skrzyżowania, ale i operować kilkuset tonowymi dźwigami w miejscu, gdzie obecnie poruszają się samochody.

Główny objazd, wyznaczony znakami, będzie prowadził przez ul. Klimeckiego, Kotlarską, rondo Grzegórzeckie, Grzegórzecką, Dietla, Konopnickiej i Kamieńskiego.

Dodatkowo sugerujemy inne trasy, z wykorzystaniem takich ulic jak: Autostradowa Obwodnica Krakowa (A4) i S7 (działa już węzeł Rybitwy, który usprawni zjazd z ekspresówki), ul. Półłanki, al. Pokoju czy ul. Portowa.

ZIKiT uzyskał od PKP PLK zgodę prowadzącego budowę i odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wykonawcy na utrzymanie na tym skrzyżowaniu wyłącznie komunikacji zbiorowej. Tramwaje będą kursowały przez cały czas trwania tego etapu budowy, a autobusy tylko przez jego część. Utrzymana zostanie także przez większość czasu przejezdność estakady Obrońców Lwowa (na dwóch lub jednym pasie).

Przedstawiona przez PKP organizacja ruchu stanowi bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców, jednak jest to wersja alternatywna. Pierwotnie PKP planowało całkowicie zamknąć skrzyżowanie na pół roku.

O planowanych zmianach w komunikacji autobusowej przeczytasz TUTAJ.