– Kraków jako pierwsze miasto w Polsce dostrzegło temat smogu, zaczęliśmy walczyć, podejmować działania, a w związku z tym zostaliśmy uznani za miasto z najgorszą sytuacją, co oczywiście nie jest prawdą. Prowadzimy liczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza, ale pamiętajmy, że nie wszystko zależy od nas – powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski podczas otwarcia konferencji „Oddychać po ludzku” w Pałacu Krzysztofory.
– Część zanieczyszczeń pochodzi m.in. z gmin ościennych, wiele zależy od ustawodawcy, ale duża część spraw jest w rękach samych mieszkańców. Część z nich ma świadomość sytuacji ale jest grupa osób, która nie włącza się w żadne działania. Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom jak dziś, dotrzemy z wiedzą do drugiej grupy – dodał prezydent Majchrowski.
Przypomnijmy, że organizatorem konferencji „Oddychać po ludzku” jest Gazeta Wyborcza we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.
Prezydent Majchrowski otworzył panel dyskusyjnym pt. „Ogrzewanie w domach – co zrobić, żeby Polacy przestali palić węglowymi odpadami?”. Ten blok tematyczny poruszał m.in. tematykę jakości powietrza w uzdrowiskach, dotacji do kotłów, rzetelności danych i pomiarów, palenia w piecach i sytuacji ekonomicznej oraz norm jakościowych paliw. W dyskusji udział wzięli: Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, Kamil Wyszkowski – dyrektor generalny Global Compact w Polsce, Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiego, Wojciech Saluga – marszałek województwa śląskiego, Rafał Węcek – dyrektor pionu biopaliw Grupa Barlinek oraz Andrzej Guła – Krakowski Alarm Smogowy.
Panel dyskusyjny z udziałem Witolda Śmiałka pt. „Spaliny samochodowe – jak uwolnić od nich polskie miasta?” skupił się m.in. na kwestiach niskiej świadomości skutków zanieczyszczenia, wycinania filtrów, komunikacji publicznej, opłat za parkowanie, ograniczania wjazdu do centrum oraz zwężania ulic. Dyskutowali: Witold Śmiałek – doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, Małgorzata Smolak – ClientEarth, prof. dr hab. n med. Andrzej Lekston – specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Marcin Jeż – dyrektor ds. inwestycji i rozwoju, BikeU, Violetta Wabińska-Chmielewska – dyrektor wydziału transportu i zieleni, Urząd Miasta Poznania, a także Konrad Marczyński – Warszawski Alarm Smogowy.