As serwisowy, przyjęcie, atak, obrona i siatkarska czapa  – już od najbliższej środy będą nimi żyli wszyscy kibice siatkówki, bo właśnie wtedy w naszym mieście rozpocznie się Finałowy Turnieju Ligi Światowej w Piłce Siatkowej Mężczyzn (Final Six). Pięć najlepszych zespołów w rundzie interkontynentalnej rywalizacji oraz reprezentacja Polski jako gospodarz imprezy zagrają od 13 do 17 lipca w TAURON Arenie Kraków.

W turnieju polscy siatkarze zmierzą się z Francją i Serbią. W drugiej grupie znalazły się reprezentacje Brazylii, USA i Włoch. Z tego grona, tylko Serbii zabraknie w rozpoczynających się 5 sierpnia w Rio de Janeiro Igrzyskach Olimpijskich. Krakowski turniej będzie więc nie tylko okazją do rywalizacji o zwycięstwo w tegorocznej edycji LŚ, ale także dla pięciu drużyn ostatnią szansą na sprawdzenie formy przed występami w igrzyskach.

W 2015 roku w FIVB Volleyball World League Finals w Rio rywalizowały dokładnie te same ekipy, które niebawem zagrają w Krakowie. Wtedy triumfowali siatkarze Francji a Polacy zajęli czwarte miejsce.

Co ciekawe, w TAURON Arenie Kraków w ciągu minionych dwóch lat oglądaliśmy już w akcji wszystkich uczestników Final Six 2016. 20 czerwca 2014 r. mecz Ligi Światowej  Polska – Brazylia zainaugurował sportową działalność obiektu w Czyżynach. Kilka tygodni później – od 31 sierpnia do 7 września – reprezentacje Francji, USA i Włoch (wraz z Iranem, Belgią i Portoryko) walczyły tutaj w fazie grupowej FIVB Mistrzostw Świata. Amerykanie pojawili się ponownie w stolicy Małopolski na początku lipca 2015 r. na spotkaniach z Polakami w Lidze Światowej. Wreszcie, Serbowie nie tak dawno, od 17 do 19 maja tego roku, wystąpili w TAURON Arenie Kraków w 14. Memoriale Huberta Jerzego Wagnera.

Kolejność w rundzie interkontynentalnej, rozgrywanej tym razem w formie turniejów, zadecydowała o układzie grup  w krakowskim Final Six. I tak, grupę J tworzą: Polska (gospodarz), Serbia (3. w rundzie interkontynentalnej) i Francja (4), natomiast grupę K – Brazylia (1), USA (2) i Włochy (5). Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do półfinałów.

Terminarz Final Six 2016

13 lipca (środa)

·         17:30   Brazylia – Włochy

·         20:30   POLSKA –  Francja

14 lipca (czwartek)

·         17:30   USA – Włochy

·         20:30   POLSKA – Serbia

15 lipca (piątek)

·         17:30   Serbia – Francja

·         20:30   Brazylia – USA

16 lipca (sobota)

·         17:30   półfinał 1

·         20:30   półfinał 2

17 lipca (niedziela)

·         17:30   mecz o 3. miejsce

·         20:30   finał