W czwartek, 9 sierpnia, przy dźwiękach południowego Hejnału Mariackiego, na Rynku Głównym uroczyście otwarto 42. Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej – jedną z najstarszych imprez kulturalnych Krakowa. W wydarzeniu wziął udział prezydent Jacek Majchrowski. Targi, które potrwają do niedzieli 26 sierpnia, to niepowtarzalne spotkanie z rękodziełem ludowym i artystycznym różnych regionów Polski i Europy. Zachwyci i zadowoli nie tylko zadeklarowanych miłośników folkloru.
Już od 1973 roku Rynek Główny jest miejscem spotkania różnorodnych tradycji – polskiej i europejskiej sztuki ludowej. W tym roku znów, przez trzy tygodnie, z bliska zobaczymy wielobarwny, różnorodny, ciągle nie do końca poznany świat kultury ludowej. Spotkania z twórcami z całej Polski, którzy kultywują przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję, barwne, rozśpiewane korowody, występy zespołów folklorystycznych, kapel, solistów, możliwość obserwowania pracy garncarzy, koronczarek, tkaczek, hafciarek, rzeźbiarzy, artystów malujących na szkle, kowali, jubilerów i wielu innych, okazja, by zasmakować w kulinarnych przysmakach z różnych regionów Polski i Europy – to niektóre z punktów programu. Nie zabraknie też warsztatów rękodzielniczych z haftu, strugania ptaszków stryszawskich, garncarstwa oraz rzeźbienia w drewnie. Codziennie zaprezentują się inny powiat, gmina, miasto, a także sąsiednie kraje, pokazując swoje piękno, folklor, kulturę i tradycję.
Łącznie do Krakowa zawita ponad 700 twórców i artystów ludowych, w tym 170 zespołów folklorystycznych z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii, Cypru, Włoch i Hiszpanii.