Ostatnią premierą przygotowaną w tym sezonie przez Teatr Groteska jest spektakl „Okna”. To opowieść stworzona przez polskich i ukraińskich twórców utrzymana w konwencji teatru plastycznego. Premiera spektaklu została zaplanowana na 20 maja.

„Okna” to przedstawienie bez słów, w którym występuje grono jego reżyserów: Denys Lemaikin, Tatiana Nikolaeva oraz Lech Walicki.

Przemawiający sytuacjami i obrazami spektakl opowiada o znaczeniu i sile domu. Pokazuje, jak krucha i łatwa do fizycznego unicestwienia jest ta domowa ostoja. Ale to jednocześnie opowieść o sile instynktu życia, który pozwala człowiekowi odradzać się i trwać wśród nawet najbardziej niesprzyjających kolei losu.

− Okno. Ten niezwykle powszechny przedmiot codziennego użytku jako metafora niesie ze sobą wielowymiarowy charakter. Okno to z jednej strony nostalgia, tęsknota, nadzieja. Z drugiej zaś – smutek, strach, rozpacz, stupor i zobojętnienie. To potencjalne źródło wolności i tlenu, a paradoksalnie dowód zamknięcia, zniewolenia i stagnacji. Dla niektórych okno jest jedynym źródłem ciepła, światła i radości. Dla innych może być nośnikiem chłodu, mroku, fobii i lęków. To za nim kryje się wszystko to, co warto podziwiać, jak i to, czego widzieć byśmy nigdy nie chcieli. Ono chroni nas przed złowrogim odgłosem wichury, ale też trzyma w tajemnicy przed światem nasze własne jęki i utyskiwania. Okno to wreszcie wiedza. O życiu, ludziach, nieuchronnym przemijaniu i o nas samych – bo niekiedy chcąc dojrzeć, co kryje się za nim, przy odpowiednim świetle, dostrzegamy swoje własne odbicie – mówi Lech Walicki, jeden z reżyserów spektaklu.

Spektakl skierowany do widzów dorosłych i młodzieży od 16 lat. Dodatkowe informacje, także w ukraińskiej wersji językowej oraz bilety dostępne są na stronie Teatru Groteska.