Przedszkola modułowe funkcjonują już m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. We wtorek 11 października prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z przedszkolakami oficjalnie otworzył pierwszy tego typu obiekt w Krakowie – przy Szkole Podstawowej nr 65 na ul. Golikówka 52. Od września uczy się w nim 50 dzieci, czyli dwa oddziały. Wcześniej zajęcia odbywały się na poddaszu szkoły, ale zorganizowane tam pomieszczenia nie zapewniały maluchom odpowiednich warunków.

–  Sale na strychu szkolnym nie spełniały norm i wymogów, w tym przeciwpożarowych, dlatego musieliśmy pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Wybraliśmy przedszkole modułowe, ponieważ liczył się dla nas czas. To pierwsze takie przedszkole w Krakowie. Postanowiliśmy spróbować i powstał nowoczesny i przestronny budynek. Zobaczymy, jak będzie się sprawował, bo trzeba też powiedzieć, że budowa w systemie modułowym jest szybsza, ale droższa niż tradycyjna. Najważniejsze jednak, że mamy tu teraz duże, piękne sale, w których dzieci mogą się bawić i uczyć – powiedział Jacek Majchrowski.

Miastu zależało również na tym, aby utrzymać funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 65 z uwagi na ich duże znaczenie dla lokalnej społeczności. System modułowy dał możliwość dobudowania do istniejącego budynku szkoły segmentu przedszkolnego dla dwóch oddziałów przedszkolnych. Inwestycja była realizowana w trybie „zaprojektuj i zbuduj” (w oparciu o opracowany wcześniej program funkcjonalno-użytkowy) w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2016 r., a jej łączny koszt wyniósł 1,9 mln zł.

W nowym przedszkolu poza salami dla dzieci są również szatnia, łazienki, zaplecze dla kadry pedagogicznej i pomieszczenie do obsługi cateringu wraz ze wszystkimi potrzebnymi instalacjami. Obiekt jest budynkiem parterowym o konstrukcji stalowej, posadowionej na stopach fundamentowych. Gotowe moduły, tj. ramy z rusztem podłogowym, były przywożone i spawane lub skręcane na placu budowy. Następnie zostały wypełnione płytami warstwowymi, gipsowo-kartonowymi (ściany, dach) oraz cementowo-wiórowymi (podłoga), wraz z izolacją termiczną i akustyczną (styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa) oraz ślusarką aluminiową okienno-drzwiową, i wykończone.

Łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 324 m2. Składają się na nią:

  • dwie sale przedszkolne przewidziane na łącznie 50 dzieci (miejsc) wraz z osobnymi węzłami sanitarnymi i szatniami,
  • zespół pomieszczeń rozdziału posiłków wraz ze zmywalnią (żywienie na zasadzie cateringu),
  • hol mogący stanowić dodatkową przestrzeń do zajęć,
  • pomieszczenia administracyjne,
  • przewiązka łącząca segment przedszkolny z istniejącym budynkiem szkoły.

Co ważne, budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – wejścia zniwelowano chodnikiem o normatywnym nachyleniu, komunikacja wewnątrz budynku nie przewiduje żadnych barier architektonicznych, przewidziano też toaletę dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na terenie szkoły wykonana została droga przeciwpożarowa z kostki betonowej o szerokości 4 m.

Jednostką realizującą inwestycję był Zespół Ekonomiki Oświaty w Krakowie, projektantem – Architekci Maciej Franta, Katowice, natomiast wykonawcą – KAJA Bogdan Bańczyk, Mikołów.

Trzeba przypomnieć, że od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat muszą mieć zapewnione miejsca realizacji wychowania przedszkolnego. Dlatego w Krakowie tworzone są dodatkowe miejsca przedszkolne. Na os. Kliny-Zachód przy ul. Babińskiego powstaje 6-oddziałowe przedszkole (150 miejsc) – jego budowa była zaplanowana na lata 2014–2016 i jest w trakcie prac odbiorowych. Ponadto prowadzone są roboty budowlane związane z budową przedszkola przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15 na ul. Rydygiera 20 (jest to dobudowa 4-oddziałowego przedszkola, 100 miejsc, realizacja w latach 2015–2017) oraz budowa 6-oddziałowego przedszkola (150 miejsc) przy ul. Kościuszkowców 6 (realizacja w latach 2014–2017).