We wtorek, 5 listopada, o godz. 12.00 w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyły się obchody 20-lecia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie. W trakcie uroczystości prezydent Jacek Majchrowski wręczył odznaczenia Honoris Gratia zasłużonym pracownikom tej instytucji.

20 lat temu po wprowadzeniu ustaw reformujących administrację publiczną zostały powołane organy nadzoru budowlanego. Ponad dwa lata wcześniej prezydent Krakowa powierzył samodzielnemu Wydziałowi Nadzoru Budowlanego zadania związane z kontrolą procesów inwestycyjnych. Wydział ten zajmował pomieszczenia w budynkach na placu Wszystkich Świętych 3, przy ul. Wielopole 17 a oraz na os. Zgody 2 w Nowej Hucie. Pierwszym dyrektorem został Stanisław Reizer.

Powołany w styczniu 1999 roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki już jako samodzielny organ administracji zespolonej liczył 10 osób. Siedzibą inspektoratu był budynek Urzędu Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim, a następnie poddasze budynku przy ul. św. Wawrzyńca 13. Obecnie siedziba PINB znajduje się przy ul. Wielickiej 28a.

Ustawa Prawo budowlane nakłada na organy nadzoru budowlanego wiele zadań, wśród których najważniejszy jest nadzór i kontrola stanu bezpieczeństwa prowadzonych robót budowlanych oraz utrzymania obiektów budowlanych. Służą temu kontrole inspektorów nadzoru budowlanego, których średnio w roku jest wykonywanych ponad 5000. Inspektorzy są obecni w trakcie budowy, przed przyjęciem obiektów do użytkowania, ale również wówczas, gdy obiekty, w tym zabytkowe, są w złym stanie technicznym, często zagrażającym życiu czy zdrowiu ludzi.

W Krakowie odbywa się wiele światowych wydarzeń. Wizyty papieskie, Światowe Dni Młodzieży, szczyt klimatyczny, szczyt NATO, częste wizyty dostojników państwowych powodują, że ilość prewencyjnych kontroli znacznie wzrasta. W tych zadaniach wspomagają PINB rzeczoznawcy budowlani i inżynierowie z Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim doszło do uszkodzeń tysięcy budynków po przejściu huraganowych wiatrów. Inspektorzy PINB służyli swoją fachową pomocą poszkodowanym mieszkańcom.

Realizowane są również zadania związane z programem „Ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” we współdziałaniu ze służbami miasta.

W ramach prewencji przeprowadzane są szkolenia z zakresu obowiązujących przepisów z których korzystają inwestorzy i zarządcy nieruchomości. Efektem tych szkoleń jest lepsze zarządzanie istniejącymi obiektami w tym wielkopowierzchniowymi, których w Krakowie jest ponad 800.

Działania inspektoratu nie ograniczają się tylko do prewencji i kontroli. Rocznie wydawanych jest około 1800 decyzji, pozwoleń na użytkowanie, ze stanów technicznych i samowoli budowlanych. Egzekwowanie nakazów nadzoru budowlanego jest długotrwałe, ale nieuchronne. Jednym z najtrudniejszych zagadnień są awarie i katastrofy budowlane, do których na szczęście w Krakowie nie dochodzi tak często.

PINB jest stałym członkiem Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wiele zadań, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, jest podejmowanych wspólnie z Państwową Strażą Pożarną, policją i strażą miejską.

Działalność nadzoru budowlanego, której rezultat jest najbardziej widoczny dla krakowian to tysiące przyjętych do użytkowania nowych obiektów.