To był pisarski weekend w Krakowie – dwa dni pełne ćwiczeń z jednymi z najlepszych w Polsce pisarzy non-fiction: Marcinem Kąckim i Dariuszem Rosiakiem.

Zajęcia Marcinem Kąckim o tym, jak pisać o tematach tabu

Jak wybrać temat? Jak rozmawiać z bohaterami? Jak chronić swoje uczucia i jak radzić sobie z emocjami rozmówcy? Jak przelać na papier historię, która jest trudna i wymyka się słowom? Jak wreszcie nie oceniać i pozostać obiektywnym nawet kiedy temat porusza cię do głębi?

Pisarz pokazał zaplecze dyskusji trudnych i intymnych na przykładach nagranych rozmów i opowiedział, jak sam nauczył się pytać, a potem pisać o tematach tabu.

Drugim krokiem była rozmowa o tekstach przyniesionych przez uczestników. Reporter szczegółowo przeanalizował krótkie reportaże i udzielił wskazówek, jak można je opowiedzieć lub ulepszyć.

W trzeciej części zajęć pod okiem reportera uczestnicy wypróbowali na sobie nawzajem zadawanie pytań – w praktyce więc nauczyli się, jak rozmawiać o tym, co trudne z bohaterem tekstu.

Niedziela wypełniona ćwiczeniami Dariusza Rosiaka.

Jak pisać o podróżach, jak pokazywać odległe miejsca, o których twój czytelnik być może nie wie nic? Pisarz tłumaczył, że można inaczej patrzeć na świat, a także zdradził swoje sekrety rozmów z bohaterem.

Jedną i drugą pigułkę wiedzy można było wykorzystać od razu, podczas ćwiczenia terenowego na ulicach Krakowa.

Można było także dowiedzieć się o możliwych formach pisarskich, bo przecież tę samą opowieść można przedstawić w podróżniczym eseju, reportażu, przygodowej opowieści albo relacji.