Kraków jest bogatszy o nowy plac zabaw. Inwestycja, z której najbardziej zadowoleni będą najmłodsi, powstała w Parku Jordana. Dla nieco starszych – nieopodal placu – znajduje się oddany po modernizacji, nowoczesny skate park. Prezydent zapowiedział powstanie w podobnego skate parku w Nowej Hucie. W otwarciu obu inwestycji wzięli udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

– Plac zabaw został wykonany w ramach budżetu obywatelskiego. Będzie służył przede wszystkim najmłodszym. Z kolei skate park, który powstał ze środków gminy, był bardzo potrzebny w Krakowie. Do tej pory było tu tylko półkole, gdzie rolkarze mogli jeździć tam i z powrotem, od teraz mają profesjonalny plac. Obie inwestycje są swoistym uzupełnieniem Parku Jordana – powiedział Jacek Majchrowski.

Nowy plac zabaw w Parku Jordana znajduje się na polanie między miasteczkiem komunikacyjnym a aleją parkową, prowadzącą w stronę pomnika niedźwiedzia Wojtka.

W obrębie placu zabaw znajduje się zestaw urządzeń do wspinania w postaci dwóch linowych piramid, połączonych ze sobą tunelem. Specjalna nawierzchnia piaskowa w strefie, o grubości 30 cm wraz z obrzeżem, ma zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę w przyjaznym dla nich miejscu.

W skład placu zabaw wchodzą: piramida linowa, przeznaczona dla starszych dzieci (wysokość piramidy – 7 metrów), piramida linowa z dodatkowym wyposażeniem w postaci zjeżdżalni rurowej oraz wejścia wspinaczkowego – piramida przeznaczona dla młodszych dzieci (wysokość piramidy – 5 metrów), przejście linowe łączące obie piramidy. Koszt całej inwestycji to 217 tys. złotych.

Niedaleko nowego placu dla dzieci w Parku Jordana znajduje się skate park, który został w ostatnich tygodniach zmodernizowany ze środków Miasta Krakowa.

Modernizacja istniejącego skate parku obejmowała wymianę istniejącej nawierzchni, która była nietrwała i miała niskie walory użytkowe, oraz wylanie żelbetowej powierzchni z montażem nowych przeszkód. Ponadto nawierzchnię jezdną powiększono o dodatkowy odcinek od zachodniej strony skate parku. Część przeszkód wykonana została z betonu barwionego (w kolorach zielonym i czerwonym). Koszt realizacji wyniósł blisko 478 tys. złotych.

Przypominamy, że w najbliższym czasie wybudowane zostaną kolejne dwa place zabaw na Plantach: przy Muzeum Archeologicznym i przy Hotelu Royal. Otwarcie obu inwestycji planowane jest na przełom września i października 2016 roku. Również wtedy do użytku mają zostać oddane kolejne trzy Smocze Skwery: w Parku Lotników Polskich, Parku Dąbie i Parku Wilga.