Zakończył się siódmy i ostatni turnus półkolonii dla dzieci z niepełnosprawnościami. Z letniej oferty miały szansę skorzystać osoby z różnymi schorzeniami i dysfunkcjami, w tym neurologicznymi lub ruchowymi. Podczas zajęć całkowita opieka zapewniona była przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Wszystkie zajęcia odbywały się w hali Kärcher Cracovia – nowoczesnym Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

– Zorganizowane zajęcia są świetną formą aktywizacji i integracji społecznej dzieci z niepełnosprawnościami, a udział w nich zwiększa ich samodzielność – podkreślał zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig.

Celem tegorocznego programu pilotażowego było rozeznanie skali potrzeb uczestników, aby w przyszłym roku jeszcze bardziej zaktywizować dzieci. Ważne są wszystkie uwagi rodziców i opiekunów, którzy dzięki projektowi mieli chwile wytchnienia, a ich dzieci zapewnioną opiekę fachowców.

W zajęciach brały udział dzieci w wieku szkolnym ze szkół podstawowych, szkół integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz szkół specjalnych. Opiekunowie zgłaszający dzieci wypełniali kartę zgłoszenia. Odpoczynek dzieci był w pełni finansowany przez gminę. W roku 2019 na organizację półkolonii przeznaczonych zostało 150 tys. złotych.

Uczestnicy mieli zapewniony:

  • transport z miejsca zamieszkania do miejsca organizacji wypoczynku letniego oraz drogę powrotną wraz z opieką w trakcie przejazdu
  • opiekunów w godzinach trwania wypoczynku letniego
  • zajęcia sportowe, plastyczno-ceramiczne, literackie, warsztaty kulinarne, wycieczkę do zoo, spacery, gry i zabawy
  • posiłki (drugie śniadanie, obiad, podwieczorek)
  • opiekę medyczną

Realizację wypoczynku letniego nadzorował Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.