Park imienia doktora Henryka Jordana znajduje się w obrębie ulic Reymana, Reymonta i al. 3 Maja. Zajmuje powierzchnię 19,77 ha.
Park powstał na terenach krajowej wystawy przemysłowo–rolniczej z 1887 roku. Organizatorzy wystawy zaadaptowali wówczas część błoń czarnowiejskich na prowizoryczny ogród, przez który przebiegały drogi do pawilonu wystawienniczego i poszczególnych stoisk. Zasadzono wtedy 24 000 drzew, wykonano klomby z krzewów i darni, a także uregulowano odcinek Rudawy. Po zakończeniu wystawy dr Jordan przedłożył Radzie Miejskiej projekt adaptacji tych terenów na park służący rekreacji dzieci i młodzieży. Projekt parku sporządził Bolesław Malecki (ówczesny opiekun Plant).
Centralna część parku, okolice alei i pomników upamiętniających osoby zasłużone dla Polski, przeznaczona była do spacerów, resztę stanowiły boiska oraz inne sprzęty gimnastyczne do ćwiczeń dla dzieci i młodzieży. W okresie świetności w parku znajdowało się 14 boisk (z których 12 było numerowanych) o różnych kształtach, rozmiarach i przeznaczeniu. Dr Jordan uważał, że przez odpowiednią organizacje czasu wolnego młodzieży można zminimalizować skutki przeciążenia programem szkolnym i zapewnić jej zrównoważony rozwój.
Wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej funkcjonowanie parku zostało praktycznie przerwane, a sam park popadł w znaczącą dewastację. Okres drugiej wojny światowej był dla parku jeszcze gorszy. Wszystkie zamysły i osiągnięcia dr Henryka Jordana zostały doszczętnie zrujnowane, a park przekształcony w park miejski dostępny wyłącznie dla Niemców.
W okresie PRL-u rozpoczęto stopniową rewaloryzację parku, w tym przywrócenie na cokoły pomników, które w okresie wojny zostały z nich usunięte. Obecny układ kompozycyjny parku różni się znacząco od pierwotnych założeń. Drzewostan i komunikacja wewnętrzna mają charakter swobodny, krajobrazowy. Przetrwała jedynie aleja główna wraz z rondem, nosząca znamiona założenia neoklasycystycznego. Na uwagę zasługuje również tzw. Aleja Wielkich Polaków XX wieku, stanowiąca współczesne uzupełnienie do koncepcji zapoczątkowane przez założyciela parku.
Szata roślinna parku jest obecnie bardzo zróżnicowana. W części południowo-wschodniej przeważają starodrzewy będące elementem wcześniejszych założeń parkowych, zaś w części północno-zachodniej znajdują się otwarte polany trawiaste. Z racji tego, że park założony został u zbiegu dwóch rzek Wisły i Rudawy, naturalnym dla niego zbiorowiskiem jest roślinność łęgowa: wiązy, jesiony, olchy, topole i wierzby). Na granicy parku od strony Błoń zachowały się nawet ponad stuletnie wiązy. Warto również wspomnieć o równie starych lipach i grabach, naturalnych dla pierwotnego siedliska parku.
W latach 2007-2008 cześć parku została zrewaloryzowana, powstały nowe place zabaw, boiska ze sztuczna nawierzchnią. Park Jordana jest parkiem miejskim, wpisanym do rejestru zabytków. W parku obowiązuje regulamin, uchwalony uchwałą Rady Miasta Krakowa z dnia 29.01.1997 r. W parku obowiązuje zakaz palenia papierosów, poza wydzielonym miejscem.
Park jest ogrodzony, otwarty w godzinach 6.00-22.00 w okresie wiosenno-letnim, tj. od 1 kwietnia do 31 października, natomiast w sezonie jesienno-zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca, od 6.00 do 20.00.
Atrakcje:
- boisko do koszykówki
- kort tenisowy
- place zabaw
- fit park
- boisko do gry w boule
- ścianka wspinaczkowa
- skate park
- miasteczko komunikacyjne
- górka saneczkowa
- kawiarnie