Park im. Wojciecha Bednarskiego znajduje się w Podgórzu przy ul. Parkowej i Krzemionki. Zajmuje powierzchnię 8,24 ha.

Jest to jeden z najciekawszych parków Krakowa pod względem krajobrazowym i historycznym. Położony jest w malowniczym zagłębieniu terenu, które powstało na skutek eksploatacji wapieni. Dzieli się na dwie części – starszą neoklasyczną i nowszą modernistyczną.

W połowie zeszłego stulecia funkcjonowało tam duże lodowisko ozdobione kolorowymi lampionami zamontowanymi nad taflą. Niepowtarzalny klimat tworzyły występy muzyków na żywo.

W parku rośnie ponad sto gatunków drzew, przyporządkowanych alejom lub innym elementom kompozycji parku. Aleję Okrężną wyznaczają jesiony. Aleję Cienistą tworzą rzędy klonu pospolitego, a tzw. mała promenada jest aleją topól białych i czarnych.

Wchodząc do parku od strony ulicy Parkowej po prawej stronie widzimy neobarokowy Domek Ogrodnika.  Dużo jest tam urokliwych zakątków – krajobraz parku urozmaicają wapienne skałki. Dodatkowa atrakcja to możliwość podejścia do wieży telewizyjnej TVP Kraków.

Cienisty, miejscami zdziczały park jest ostoją wielu gatunków ptaków. Dzięki szczegółowym badaniom w północnej części Krzemionek zidentyfikowano 60 gatunków, z których 41 gniazdowało. Spacerowicze na pewno zobaczą któregoś z nich: może dzięcioła dużego, pliszkę żółtą, rudzika, kopciuszka, kosa, kwiczoła, kapturkę, pierwiosnka, piecuszka, muchołówkę szarą, raniuszka, modraszkę, bogatkę, kowalika.

Obecnie park pełni obecnie funkcję rekreacyjną, głównie dla okolicznych mieszkańców. Jest on uważany za jeden z najładniejszych parków Krakowa, zwłaszcza ze względu na malownicze położenie. Z parkiem związane są legendy: o Panu Twardowskim i o tym, skąd się wzięła nazwa Kraków.

Atrakcje:

  • plac zabaw
  • pomnik Wojciecha Bednarskiego
  • Hot Spot
  • boisko do piłki nożnej