W drugim odcinku cyklu #poznajHute odwiedzamy dworek Jana Matejki w Krzesławicach.

Staropolski dworek z 1826 roku, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to typowa parterowa rezydencja wiejska z dobudówką mieszczącą niegdyś pracownie Jana Matejki.

Całość przykrywa dach gontowy, a od frontu dostawiona jest weranda zaprojektowana przez J. Matejkę. Dworek otoczony jest 4-hektarowym parkiem. Od 1966 roku pełni funkcję muzeum, które poświęcone jest twórczości Jana Matejki, a jedna z sal przypomina innego wybitnego mieszkańca Krzesławic, Hugona Kołłątaja.

Stała ekspozycja zawiera obrazy i meble związane z postaciami Jana Matejki i Hugona Kołłątaja, którzy tam mieszkali. Do cenniejszych zbiorów należą „Poczet Królów Polskich wg Jana Matejki” – dzieło jego uczniów Leonarda Stroynowskiego i Zygmunta Papieskiego, anonimowy cykl obrazków będących ilustracją do „śpiewów historycznych” Juliana Niemcewicza, uchodzące za jeden z pierwszych przykładów romantyzmu w sztuce polskiej. Ponadto meble, obrazy i przedmioty domowego użytku rekonstruują nastrój podmiejskich dworów krakowskiej inteligencji.