W pierwszy wrześniowy weekend największe krakowskie i tarnowskie place zamienią się w niecodzienne teatralne sceny, na których odbędzie się 33. ULICA Festiwal Teatrów Ulicznych.
Festiwal, organizowany przez Teatr KTO od 1987 roku, tym razem został przeniesiony z tradycyjnego, lipcowego terminu na pierwszy weekend września.
– Mimo trwającej pandemii nie poddajemy się, i przestrzegając obowiązujących wytycznych sanitarnych, realizujemy przedsięwzięcia kulturalne, które mogą bezpiecznie odbyć się w bezpośrednim kontakcie z widzem. Ostatnio zaproponowaliśmy publiczności między innymi takie inicjatywy, jak Noc Cracovia Sacra, Festiwal Tańców Dworskich, Letni Festiwal Jazzowy, Festiwal Muzyki Polskiej i EtnoKraków/Rozstaje, zrealizowaliśmy też Bulwar(t) Sztuki. Trwa Sinfonietta Festival, Muzyka w Starym Krakowie i odbywają się koncerty promenadowe w altanie na Plantach. Tym razem z kulturą wychodzimy w plener, na ulice i place naszego miasta i zapraszamy na Festiwal Teatrów Ulicznych – mówiła Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK podczas konferencji prasowej zapowiadającej 33. ULICĘ.
W dniach 4-6 września krakowski Rynek Główny, Rynek Podgórski, aleja Róż, dziedziniec Muzeum Archeologicznego, kompleks Dolne Młyny, a także rynek w Tarnowie i tamtejsze boisko Pałacu Młodzieży zamienią się w niecodzienne teatralne sceny. Podczas festiwalu zaprezentują się zespoły z Polski, Chile, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Niemiec oraz Ukrainy.
– Kiedy ponad rok temu układałem program 33. ULICY, którego motywem przewodnim miały być „dziwne zdarzenia”, nie przypuszczałem, że z początkiem 2020 roku świat zweryfikuje nasze pojęcie o dziwności zdarzeń. Zmienił się kontekst i wymusił korektę programu wynikającą z nowego spojrzenia na nas samych i na sens obecności sztuki w naszym życiu, jej ekspresji w przestrzeni publicznej – mówił Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.
Zadeklarował jednocześnie, że mając w pamięci czas ogólnej kwarantanny, przenikliwą ciszę opustoszałych placów i ulic miasta, a także niepokój towarzyszący wówczas spotkaniom z innymi, festiwal na nowo spróbuje zdefiniować sens teatru w otwartej przestrzeni miejskiej.
– Chcemy, aby 33. ULICA dostarczyła widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomniła z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem – dodał i przedstawił program tegorocznego święta teatru ulicznego. A program, choć okrojony ze względu na pandemię, nadal jest bardzo bogaty.
Angie Hiesl i Roland Kaiser zaprezentują w kompleksie Dolne Młyny instalację performatywną „x-times people chair” ukierunkowaną na seniorów (5 i 6 września). Na Rynku Głównym lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia pokaże „Wiśniowy sad” – jedno z najważniejszych dzieł Antoniego Czechowa przełożone na język teatru ulicznego, z charakterystycznymi dla niego elementami: szczudłami, ruchomymi konstrukcjami, przejmującą muzyką, żywym ogniem i efektami specjalnymi.
Miquel Barcelona, hiszpański artysta multidyscyplinarny, na dziedzińcu krakowskiego Muzeum Archeologicznego zaproponuje spektakl, w którym wiodącym środkiem wyrazu będzie taniec współczesny, wzbogacony dialogami, ekspresyjną muzyką, głosem, światłem i technikami teatralnymi.
W jaki sposób porusza się tłum, czy poruszamy się inaczej w dużej grupie i inaczej kiedy jesteśmy sami, jaką rolę ma jednostka w grupie? – z próbą odpowiedzi na te pytania w piątkowy wieczór na Rynku Podgórskim zmierzy się francuska grupa Galmae działająca pod kierunkiem Koreańczyka Juhyung Lee.
A o tym, czy naprawdę wszystko może się zdarzyć przekonają się widzowie spektaklu „Anything Can Happen”. Mim Huenchulaf zaprezentuje w nim klasyczną pantomimę, w której klaunada miesza się z rozmaitymi technikami żonglerki i animacji przedmiotu.
Krytycznym i zabawnym spojrzeniem na uzależnienie od ekranu, uważane za nałóg XXI wieku, będzie realizacja francuskiego teatru ulicznego Compagnie l’Excuse „HomoCatodicus”. Natomiast „Zee – A Visual Comedy Act” to propozycja Rolanda Zee. Gdy tylko Zee znajdzie się w tłumie z właściwą sobie niezręcznością i niepohamowaną ciekawością zaczyna odkrywać i badać obiekty, kształty i żywe istoty. Nie zadaje przy tym pytań egzystencjalnych, ale… może sprawić, że zaczną je zadawać widzowie.
Podczas festiwalu nie zabraknie także spektakli rodzimych artystów i grup teatralnych. Piotr Chlipalski działający pod pseudonimem Pjoter zaprosi krakowian oraz tarnowian na premierowy spektakl „Kawaler”. Autorski, warszawski Teatr Akt przygotował „Ja gore” – przestrzenne dzieło, w którym taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz, a widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Teatr Biuro Podróży wystąpi z nagradzanym na międzynarodowych festiwalach spektaklem „Carmen Funebre” nawiązującym do wojny w Jugosławii, który w obliczu sytuacji na Białorusi nabiera dziś nowego znaczenia. Teatr Mumerus na dziedzińcu krakowskiego Muzeum Archeologicznego zaprezentuje przedstawienie „Dziś umarł Prokofiew”, a na występ ulicznego Klauna i jego marionetek zaprosi Teatr Pinezka.
Jeden z czołowych zespołów polskiego teatru ulicznego – Teatr Snów wstąpi w alei Róż i na Rynku Głównym ze spektaklem „Pokój”, opowiadającym o samotnym mieszkańcu niezwykłego pokoju, usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości.
Krakowski Teatr Migro zaprasza na dwa przedstawienia: „DROM” – poetycko-filozoficzną opowieść o wędrówce i historii Romów (4 września spektakl można obejrzeć w alei Róż, a 5 i 6 września na Rynku Podgórskim), a także „Ławkę” – kameralny spektakl łączący teatr ruchu z tańcem współczesnym. Organizator festiwalu – Teatr KTO zaprezentuje „Peregrinusa” oraz „Ślepców”.
Tegoroczny Festiwal Teatrów Ulicznych przypomni też publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je w nowych, niespotykanych, nieoczywistych, a czasem wręcz „dziwnych” kontekstach.
ULICA jest jednym z najstarszych festiwali teatru plenerowego w Europie Środkowej. Już od ponad trzydziestu lat raz w roku artyści przejmują ulice naszego miasta. Dla krakowian (a od trzech lat także tarnowian) oraz turystów uczestniczących w tym niezwykłym, plenerowym wydarzeniu festiwal oznacza feerię barw kostiumów, spotkania z klaunami i szczudlarzami, ogień rozświetlający miasto nocą i zadzieranie głów, aby uchwycić ekwilibrystykę artystów tańczących na linach zawieszonych wysoko nad publicznością. Jak będzie w tym roku? – o tym przekonamy się w pierwszy weekend września. 33. ULICA na pewno zagwarantuje „dziwne zdarzenia”.
Szczegółowe informacje dotyczące programu festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Teatru KTO, a także na festiwalowym profilu na Facebooku.
Organizatorzy festiwalu proszą o zachowanie obowiązujących wytycznych sanitarnych, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo widzom i artystom.