Piąta edycja maratonu projektów społecznych skierowana do krakowskiej młodzieży „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!” poświęcona była rekomendacjom wypracowanym w trakcie I Krakowskiego Panelu Klimatycznego. Dziesięć drużyn opracowało kampanie społeczne mające zachęcić mieszkańców między innymi do przeciwdziałania marnowaniu żywności i nadmiernej konsumpcji, wybierania diety roślinnej oraz uprawy warzyw w przestrzeni miasta. Autorzy sześciu projektów, które przeszły do finału, 30 sierpnia powalczą o zwycięstwo – realizację wypracowanych propozycji przez miasto i nagrody finansowe.

Młodzi krakowianie, którzy wzięli udział w maratonie projektów społecznych „Youth Krak Hack. W dobrym klimacie!” zmierzyli się z wyzwaniem opracowania kampanii społecznej kształtującej postawy proklimatyczne skierowanej do różnych grup mieszkańców Krakowa: młodzieży, rodziny z dziećmi, seniorów, a także przedsiębiorców i inwestorów.

Propozycje młodych ludzi miały nawiązywać do rekomendacji wypracowanych w trakcie pierwszej edycji Krakowskiego Panelu Klimatycznego, zawierać elementy edukacyjno-informacyjne i uwzględniać różnorodne narzędzia komunikacji i edukacji, takie jak na przykład: cykliczne wydarzenia edukacyjne w dzielnicach, spotkania ze ekspertami, materiały edukacyjne dla nauczycieli i placówek oświatowych; media lokalne, informacje w komunikacji miejskiej, informacje w przestrzeni publicznej, ekrany informacyjne.

Do udziału w „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!” można było zgłaszać się indywidualnie lub grupowo, w zespołach liczących od trzech do pięciu osób. W tegorocznym maratonie projektów społecznych, który odbył się 19 sierpnia, wzięło udział dziesięć drużyn, w skład których weszło czterdzieścioro młodych, zaangażowanych krakowian.

Młodzi luzie, którzy wzięli udział w hackathonie podkreślali, ze zgłosili swój udział w projekcie, bo wierzą, że są w stanie zainicjować potrzebne, duże zmiany, rozpoczynając od mniejszych, oddolnych inicjatyw. Uczestników „YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu!” wspierali eksperci z obszaru komunikacji społecznej i PR, tworzenia kampanii społecznych, a także z zakresu edukacji ekologicznej i klimatycznej: prof. Katarzyna Jasikowska, Jolanta Kogut, Agnieszka Kurczych , Małgorzata Małochleb, Anna Mirzyńska, Bartłomiej Oleszko i Magdalena Urbańska.

Do finału zakwalifikowało się sześć projektów:

  • Mali ludzie, wielka zmiana – zespół TD Fuels
  • Idźże w retro klimat – zespół Carbon Footprint
  • EKOlogia=EKOnomia – zespół WISE
  • EKO-CHAOS- zespół Kropeczki
  • Dziecinnie prosty przepis na przyszłość – zespół Knedliczki
  • Ecolendar – zespół Power of 10

Finał wydarzenia, podczas którego jury wybierze najciekawsze kampanie społeczne, odbędzie się 30 sierpnia w Urzędzie Miasta Krakowa. Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane przez miasto, a autorzy trzech najlepszych propozycji otrzymają nagrody finansowe.

Dodatkowe informacje na stronie Młody Kraków 2.0 oraz na Facebooku.