„NATURAlnie” to hasło a zarazem główny motyw kolejnej edycji Nocy Muzeów, która odbędzie się z piątku na sobotę, 17/18 maja. Noc zostanie zainaugurowana 17 maja o godz. 18.00 na dziedzińcu wewnętrznym Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Fabryki Emalia Oskara Schindlera – oddziału Muzeum Krakowa. W tegorocznym wydarzeniu udział weźmie ponad 50 placówek muzealnych. Będą one czynne dla zwiedzających od godz. 19.00 do 1.00 w nocy.
– Po raz 16. inaugurujemy Noc Muzeów z piątku na sobotę 17/18 maja. To pierwsza z Krakowskich Nocy, które będziemy odsłaniać co miesiąc aż do października – powiedziała Magdalena Doksa-Tverberg – czasowo zastępująca dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. – Jedną z innowacji będą kartki pocztowe, które będzie można opatrzyć okolicznościowym znaczkiem i stemplem Poczty Polskiej i wysłać do rodziny i znajomych – zapowiedziała.
Podczas Nocy Muzeów udostępniane będą wystawy stałe, czasowe oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje, m.in. koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne i seanse filmowe, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem.
W tym roku wprowadzony zostanie w każdym muzeum (z wyłączeniem tych instytucji, do których co do zasady wstęp jest nieodpłatny, jak np. w Muzeum Politechniki Krakowskiej) bilet wstępu w cenie 1 złotego dla każdego zwiedzającego. W Muzeum Narodowym i Muzeum Krakowa bilet za złotówkę upoważnia do wejścia do wszystkich oddziałów tych instytucji. Osoby „ustawowo” uprawnione do nieodpłatnego wstępu nie płacą oczywiście nawet tej symbolicznej złotówki.
„Moneta” okolicznościowa będzie dodawana do każdego sprzedanego biletu jako pamiątkowy gadżet aż do wyczerpania nakładu. „Moneta” nie jest już biletem wstępu do muzeum i nie jest też biletem uprawniającym do przejazdu środkami komunikacji miejskiej w czasie trwania Nocy Muzeów.
Muzea przygotowały szereg atrakcji. Oto wybrane propozycje:
Od godz. 19.00 na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” przy ul. Wita Stwosza 12 będzie prezentowane umundurowanie i wyposażanie wojskowe Jednostki Wojskowej Wojsk Specjalnych NIL Małopolskiej Filmowej Grupy Rekonstrukcyjnej oraz Stowarzyszenia Proobronnego Terytorialni.
Od godz. 21.00 i 23.00 Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E 1 zaprasza na oprowadzanie po niedostępnych na co dzień przestrzeniach budynku dawnego kina Światowid. W międzyczasie, o godz 22.00 w muzeum odbędzie się pokaz mody przy dźwiękach muzyki z epoki „Niezapomniane lata 90.!” Wydarzenie nawiązuje do wystawy czasowej: „PrzeMieszczanie. Nowohucianin”, której narracja jest mocno osadzona w realiach lat 90.
O godz. 18.00 Muzeum Inżynierii Miejskiej na ul. Św. Wawrzyńca 15 zaprasza na niezwykle interesujące wystawy: o technikach szyfrowania i przesyłania wiadomości „Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje” oraz „Tramwaj widmo” – audiowizualną opowieść o doświadczeniu podróżowania tramwajem powstała w ramach międzynarodowego projektu „Sounds of Changes”. Poza tym muzeum organizuje trzy spacery tematyczne po zabytkowym zespole krakowskiej Gazowni Miejskiej, Izbie Tradycji Krakowskiego Gazownictwa oraz czynnej stacji gazowej II°.
Każdego zainteresowanego prawami fizyki, które rządzą naturą, MIM zaprasza do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema na al. Pokoju 68. Odbędą się tam m.in. astronomiczne zajęcia edukacyjne prowadzone przez przedstawicieli Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic.
Spośród wielu atrakcji związanych z prezentowaną w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK na ul. Lipowej 4 wystawą „Natura w sztuce” z pewnością nie należy ominąć rozpoczynającego się o godz. 20.00 oprowadzania po ekspozycji i projekcji filmu dokumentalnego: „Czy czeka nas koniec?”, w którego powstanie zaangażowali się między innymi Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese. Film wpisuje się w debatę na temat zmian klimatycznych na świecie.
Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów będzie można odwiedzić w nowej odsłonie Rydlówkę na ul. Włodzimierza Tetmajera 20 – oddział Muzeum Krakowa. Polecamy tematyczne oprowadzania po meandrach historii dworku i zamieszkujących go rodzin z roślinami w tle, które stały się bohaterami wierszy i płócien malarskich Rydla, Wyspiańskiego i Tetmajera.
Muzeum Narodowe zaprasza do gmachu głównego m.in. na wystawę „Wajda”, oprowadzanie oraz pokaz filmu: „Dyrygent”; na wystawę „Moc natury. Henry Moore w Polsce”, performans taneczny: „Moore. Rzeźba w tańcu, taniec w rzeźbie”. Warto też zajrzeć na II piętro na wystawę czasową „Wyspiański. Posłowie”: o godz. 19.30 po ekspozycji oprowadzą kuartorki: Magdalena Laskowska, Łucja Skoczeń-Rąpała.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” przygotowało m.in. „Kimono fashion show”, ceremonię herbacianą i ciekawe warsztaty.
Muzeum Lotnictwa Polskiego na al. Jana Pawła II 39 zaprasza od godz. 19.00 na warsztaty dla dzieci i młodzieży i doświadczenia lotnicze.
Miłośnicy szkła powinni odwiedzić Centrum Szkła i Ceramiki na ul. Lipowej 4, gdzie oprócz oprowadzania po wystawie stałej, będzie można uczestniczyć w pokazach ręcznego formowania szkła.
Niewątpliwie atrakcją Nocy Muzeów w Pracowni i Muzeum Witrażu przy al. Krasińskiego 23 będzie możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia, nigdy niezrealizowanego dzieła Stanisława Wyspiańskiego pt. „Polonia w budowie”.
Dodatkowo o godz. 22.00 odbędzie się pokaz filmu „Pamięć jest kluczem” przed Teatrem im. Juliusza Słowackiego, przybliżającego problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury. W tym roku przypada 10-lecie projektu.
Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej krakowskienoce.pl.