W niedzielę, 9 czerwca odbędzie się tegoroczna edycja Dnia Otwartego Magistratu. W tym roku krakowianie świętują w dwóch lokalizacjach – zarówno w magistracie przy placu Wszystkich Świętych, jak i w Nowej Hucie.

W ubiegłym roku Dzień Otwarty Magistratu, w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, nawiązywał do lat 20. i 30. XX wieku. W tym roku krakowianie świętują 70-lecie Nowej Huty, dlatego tegoroczne święto to atrakcje czekające na gości zarówno w Pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych, jak i w Nowej Hucie – na zieleńcu przy ul. Boruty-Spiechowicza (naprzeciwko Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2) odbędzie się wyjątkowy piknik.

Dzień Otwarty Magistratu to, jak zawsze, okazja do spotkania z przedstawicielami władz miasta. Wspólne świętowanie zainauguruje prezydent Jacek Majchrowski, który wraz z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Dominikiem Jaśkowcem przywita gości pod magistratem, a ze świętującymi w Nowej Hucie spotka się w południe.

– Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania. Czekam na Państwa w magistracie przy placu Wszystkich Świętych, a także w Nowej Hucie. Zachęcam do zwiedzania naszej siedziby i zapoznania się z naszą pracą – z działalnością urzędu, jednostek i spółek miejskich oraz poznania oferty instytucji, które na co dzień pracują dla krakowian – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Magistrat: nawiązanie do klimatu PRL-u

Na tych, którzy odwiedzą magistrat, tradycyjnie czeka możliwość zwiedzania pałacu Wielopolskich z przewodnikiem lub detektywistyczna gra terenowa, przygotowana zwłaszcza z myślą o młodszych gościach. Tradycyjnie już w sali Obrad odbędzie się uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta, a swoją działalność przybliżą krakowskie dzielnice. Będzie też okazja do zapoznania się z projektami zrealizowanymi w ramach budżetu obywatelskiego.

Dzisiejsi rodzice pewnie pamiętają samodzielnie robione zabawki, takie jak zwierzątka z klamerek do prania czy komódki z pudełek do zapałek – podczas dnia otwartego będzie okazja, by radość z tworzenia takich zabawek poznały dzisiejsze dzieci. Nie tylko najmłodsi mogą wziąć udział w zajęciach praktycznych, grach i loteryjkach, warsztatach przyrodniczych, aktywnościach sportowo-rekreacyjnych oraz warsztatach poświęconych krakowskiemu specjałowi, czyli obwarzankom.

Specjalnie zaaranżowane kino w bramie zaprasza na seanse „Jacka i Agatki”, „Akademii Pana Kleksa” i „Rejsu”. Nowohuckie akcenty wprowadzi wystawa fotografii Roberta Kosieradzkiego ze zbiorów Muzeum Nowej Huty, pokazująca dzielnicę sprzed lat oraz quiz „Zwiedzaj świat, zwiedzając Nową Hutę”. Na scenie koncerty, pokazy tańca i akrobacji, minispektakle inspirowane klimatem PRL-u, a także piosenki z tamtej epoki. Wspólne świętowanie zakończy koncert finałowy – wystąpi zespół Raz Dwa Trzy.

Nowa Huta: świętowanie w stylu piknikowym

Animacje dla dzieci, pokazy szczudlarzy i żonglerów, warsztaty artystyczne, gry i zabawy – to tylko wybrane punkty z oferty przygotowanej przez nowohuckie instytucje kultury. Bogaty program przygotowały także spółki i jednostki miejskie. Skąd się bierze ciepło w naszym domu, skąd mamy ekologiczną energię, na czym polega tajna misja w Rurogrodzie, jak właściwie segregować odpady – podczas imprezy będzie można poznać szczegółowe odpowiedzi na te pytania.

Spacery tematyczne to propozycja dla tych, którzy w towarzystwie botanika chcą przyjrzeć się bogactwu przyrodniczemu Łąk Nowohuckich lub poszukać sztuki i miejsc fantomowych w parku Wiśniowy Sad i okolicach. Do tego konkursy i warsztaty edukacyjne, gry i zabawy podwórkowe, spotkanie z autorką książki „Kotek Włodek z Nowej Huty”, warsztaty modowe oraz aktywności sportowo-rekreacyjne. Na gości czekają także atrakcje przygotowane przez straż miejską, straż pożarną i wojsko.

Wspólne świętowanie umili strefa bufetowa, a w niej, między innymi, wata cukrowa dla najmłodszych i woda pitna zapewniona przez Wodociągi Miasta Krakowa. Nie zabraknie też spektakli oraz koncertów. Do składania urodzinowych życzeń Nowej Hucie zaprasza Fundacja Promocji Nowej Huty – pomysłodawcy próby pobicia rekordu we wspólnym odśpiewaniu „Piosenki o Nowej Hucie”. Odbędzie się ona podczas specjalnej edycji dobrze znanej krakowianom Lekcji Śpiewania, organizowanej wspólnie z Waldemarem Domańskim i teatrem Loch Camelot.

Bezpłatne autobusy i tramwaje

Oferta tegorocznego Dnia Otwartego Magistratu jest bardzo bogata w obu lokalizacjach. Żeby umożliwić uczestnikom imprezy skorzystanie z jak największej liczby atrakcji, MPK uruchomi specjalne, bezpłatne linie autobusowe i tramwajowe, które będą wozić gości między placem Wszystkich Świętych a Nową Hutą. Nie ma lepszego pomysłu na spędzenie tej czerwcowej niedzieli, warto zanotować w kalendarzach: 9 czerwca – Dzień Otwarty Magistratu.