Gotowy jest już projekt uchwały dotyczący udostępnienia mieszkańcom boisk przyszkolnych w celach rekreacyjnych. Propozycja zasad korzystania z tych obiektów, opracowana na bazie szerokich konsultacji społecznych, trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa już w najbliższą środę, 2 lipca.
– W Krakowie mamy ponad 150 szkół z boiskami przyszkolnymi – często są to wielozadaniowe obiekty, umożliwiające grę w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy inne dyscypliny. Dla wielu z nas to właśnie tam zaczynała się sportowa pasja. Tam padały pierwsze gole, były pierwsze kontuzje, ale też przyjaźnie, które trwały latami. Dlatego chcemy, by te miejsca żyły – nie tylko w czasie lekcji, ale również popołudniami, w weekendy, w wakacje. Chcemy, żeby boiska służyły społecznościom lokalnym jako miejsca aktywności, integracji i po prostu dobrego spędzania czasu – powiedział podczas konferencji prasowej na temat dostępności tych obiektów prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Jak dodał, temat otwarcia boisk przyszkolnych był bardzo ważnym punktem jego programu wyborczego. Przygotowana uchwała jest także realizacją przyjętej grudniu minionego roku uchwały kierunkowej w tej sprawie – jej inicjatorami byli radni Tomasz Daros oraz Piotr Moskała.
– Uchwała w sprawie zasad korzystania z boisk przyszkolnych powstała na bazie szerokich konsultacji społecznych. Przeprowadziliśmy rozmowy ze szkołami, z przedstawicielami jednostek miejskich oraz przede wszystkim z samymi mieszkańcami, aby poznać ich obawy i oczekiwania – zaznaczył prezydent Krakowa.
Konsultacje społeczne dotyczące udostępniania boisk przyszkolnych trwały od 16 kwietnia do 9 maja, a ich głównym narzędziem była ankieta elektroniczna. Większość uczestników poparła pomysł otwarcia boisk dla mieszkańców.
Najczęściej zgłaszane postulaty dotyczyły potrzeby zapewnienia nadzoru i organizacji animacji na boiskach oraz doprecyzowania godzin ich otwarcia po zajęciach szkolnych i w weekendy. Pojawiły się również wątpliwości, czy dyrekcje szkół odpowiednio określą czas i zasady udostępnienia obiektów.
Respondenci postulowali również montaż monitoringu dla poprawy bezpieczeństwa, a także wyrażali obawy o egzekwowanie zasad korzystania z boisk, w tym zapobieganie wandalizmowi czy niewłaściwemu użytkowaniu. Wskazywano również na kwestie kosztów utrzymania oraz uciążliwości związane z hałasem czy niepożądanym zachowaniem w godzinach wieczornych.
Jak wyjaśniła zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman, każda szkoła ma inną specyfikę – inne otoczenie, inne potrzeby, inny poziom obłożenia zajęciami dydaktycznymi. Przygotowana uchwała daje więc ramy, ale również pozostawia elastyczność dyrektorom szkół, bo to oni najlepiej znają swoje realia.
– Naszym celem było stworzenie dokumentu, który pogodzi różne potrzeby, zapewni otwartość i dostępność boisk, ale również nie obciąży nadmiernie placówek oświatowych i nie zagrozi ich codziennej działalności – powiedziała zastępczyni prezydenta Krakowa.
W projekcie uchwały wyraźnie podkreślone jest, że to dyrektor szkoły jest gospodarzem terenu i ma decydujący głos w zakresie bezpieczeństwa i harmonogramu korzystania z obiektów. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z boisk w godzinach określonych przez szkołę, przy czym te godziny powinny być ustalone tak, aby zapewnić szeroki dostęp do obiektu oraz bezpieczeństwo i porządek na terenie szkoły. Za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży pozostających na boiskach będą odpowiadać rodzice i opiekunowie. W placówkach, które udostępnią swoje boiska, zainstalowany zostanie monitoring. Szkoły będą mogły również zawierać umowy odpłatne z podmiotami zewnętrznymi.
– Te 150 boisk szkolnych to 150 możliwości na budowanie dobrych relacji rówieśniczych, międzypokoleniowych, rodzinnych i sąsiedzkich – powiedziała Maria Klaman. Jak dodała, otwarte boiska przyszkolne to kolejny sposób na wspieranie lokalnych społeczności, a także wyraz troski o zdrowie dzieci i młodzieży – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. – Aktywne spędzanie czasu na wolnym powietrzu i wśród rówieśników jest kluczowym czynnikiem rozwoju młodych ludzi – zaznaczyła zastępczyni prezydenta Krakowa.
Głosowanie Rady Miasta Krakowa nad projektem uchwały w sprawie otwarcia boisk przyszkolnych zaplanowano na najbliższą środę, 2 lipca.