Rusza projekt „Pasieka Kraków” – na dachach kilkunastu budynków powstanie zespół pasiek, którymi będą się opiekować wykwalifikowani pszczelarze. Ma to być konkretny wkład Krakowa w ratowanie zagrożonego gatunku owadów, a przy okazji przyjazna środowisku promocja miasta. Dzięki współpracy urzędników z pszczelarzami przed Krakowem teraz długie miodowe lata!

W Krakowie zarejestrowanych jest 300 pszczelarzy. Wielu z nich prowadzi swoje pasieki na terenie miasta. Urząd Miasta przygotował specjalny regulamin dotyczący organizowania miejskich pasiek na dachach, został on uchwalony w czerwcu przez radnych miejskich. Projekt zakłada urządzenie pasiek na dachach 11 budynków w różnych miejscach miasta. Opiekować się nimi będą wykwalifikowani pszczelarze. W tym roku ule zostaną postawione na 5 dachach:

  • Nowohuckiego Centrum Kultury,
  • Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Kordylewskiego,
  • Domu Erazma przy ul. 28 Lipca,
  • Zarządu Budynków Komunalnych przy ul. Czerwieńskiego,
  • Centrum Obsługi Mieszkańców na ul. Wielickiej.

Na każdym z tych budynków powstanie pasieka złożona z pięciu uli, a obok niej stanie również specjalne poidełko dla pszczół. Miasto wybrało też budynki, w których w następnych latach zostaną urządzone pasieki. Miód będzie produktem promującym nasze miasto.

Badania w USA wykazały, że przeżywalność pszczół w mieście wynosi ponad 60% (średnia poza miastem 40–50%). Zakład Pszczelnictwa Państwowego Instytutu Ogrodnictwa w Puławach potwierdza, że miejski miód jest zdrowy, a przy tym czystszy od miodu z pasiek wiejskich, gdzie rolnicy nadmiernie używają sztucznych środków ochrony roślin.

0