Od 13 do 16 czerwca na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbywają się zawody Pucharu Świata Seniorów w Slalomie Kajakowym. Kraków po raz czwarty w historii gości zawody tej rangi.

W trzeciej tegorocznej odsłonie zawodów Pucharu Świata (po Augsburgu i Pradze) bierze udział blisko 250 zawodników z 37 krajów. Rywalizują w konkurencjach: K1M (kajaki jedynki mężczyzn), K1W (kajaki jedynki kobiet), C1M (kanadyjki jedynki mężczyzn), C1W (kanadyjki jedynki kobiet), CSLX MEN (kayak cross mężczyzn), CSLX WOMEN (kayak cross kobiet). Konkurencja kayak cross zadebiutuje jako dyscyplina olimpijska w lipcu tego roku w Paryżu. W tym przypadku kajakarze mierzą się ze sobą bezpośrednio – startują w czwórkę (dozwolony jest kontakt), w plastikowych łódkach, ze specjalnej pochylni, po drodze muszą omijać boje i obowiązkowo wykonać tzw. eskimoskę (przewrót kajakiem o 360 stopni pod wodą).

Podczas zawodów Pucharu Świata w Krakowie Polskę reprezentuje 11 zawodników:

  • Jakub Brzeziński, Michał Pasiut, Kacper Sztuba, Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków)
  • Aleksandra Stach (Krakowski Klub Kajakowy)
  • Grzegorz Hedwig, Dariusz Popiela, Klaudia Zwolińska, Dominika Brzeska (KS Start Nowy Sącz)
  • Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz)
  • Mikołaj Mastalski (KS Pieniny Szczawnica)

Zachęcamy do gorącego dopingu przy ul. Kolnej 2 – wstęp na wydarzenie jest wolny.

Na stronie internetowej zawodów anoeicf.com będzie można śledzić wyniki rywalizacji „na żywo”.

Wszystkie zmagania będzie można oglądać na kanale Międzynarodowej Federacji Kajakowej a YouTube.

Puchar Świata w Slalomie Kajakowym Kraków 2024 honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski. Partnerem głównym wydarzenia jest Gmina Miejska Kraków, a partnerem Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.