Doskonalenie techniki jazdy strażników miejskich pod okiem światowej klasy kierowcy Michała Kościuszki – to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Pomysł przeszkolenia funkcjonariuszy powstał na początku tego roku i jest zapowiedzią kolejnych wspólnych projektów rajdowca ze strażą miejską. Szkolenie odbędzie się w poniedziałek, 5 lutego, od godz. 9.00 do 15.00, w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy, przy ul. Rzepakowej 4R.

– Strażnicy miejscy w ostatnim roku podejmowali 430 interwencji z użyciem sygnałów świetlno-dźwiękowych. Oznacza to, że tyle samo razy zagrożone było zdrowie lub życie ludzkie, a konieczność szybkiego, bezkolizyjnego przejazdu była niezbędna do podjęcia przez strażników skutecznych działań – mówi Adam Młot, komendant straży miejskiej. – Dlatego szkoleniem naszych funkcjonariuszy zajmować się będzie najlepszy ekspert w dziedzinie bezpiecznej i technicznej jazdy – zaznacza.

Michał Kościuszko, rajdowiec z wieloletnim doświadczeniem, wraz ze swoim zespołem szkoleniowym będzie doskonalił technikę jazdy 20 strażników miejskich, którzy na co dzień pracują w patrolach interwencyjnych. Dla nich bezpieczna i dynamiczna jazda, odgrywa kluczową rolę podczas podejmowanych interwencji. Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję pod kontrolą poznać granicę przyczepności auta, wykonać manewry, które nie sposób wytrenować w trasie, a których znajomość może się przyczynić do ich lepszej reakcji na drodze. W trakcie sześciogodzinnego treningu funkcjonariusze będą ćwiczyć m.in. prawidłową technikę skrętu, skręt typu awaryjnego, hamowanie awaryjne, hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody, awaryjną zmianą pasa ruchu, ćwiczenie reakcji itp.

– Praca ze strażnikami miejskimi to nowe, interesujące doświadczenie dla naszego zespołu. Przecież są to ludzie, którzy mają dawać przykład, również swoimi zachowaniami za kierownicą, tak więc poprawa techniki jazdy jest bardzo istotna. Cieszę się, że będziemy mogli po raz kolejny wpłynąć na kształtowanie bezpiecznej postawy za kierownicą kolejnych, istotnych dla naszego miasta jednostek – mówi Michał Kościuszko, rajdowy wicemistrz świata JWRC.

2