W Krakowie liczba złożonych wniosków przekroczyła 42 tys., w tym ok. 32 tys. w kwietniu i jest największa po Warszawie. Decyzje dotyczące świadczeń wychowawczych wydawane są na bieżąco. Wg stanu na 16 czerwca złożono  42 116 wniosków. Wypłacono świadczenia dla 16 605 osób  na kwotę 23 204 900 zł.

– Z tego względu w kwietniu wszystkie siły zostały skoncentrowane na przyjmowaniu wniosków, dzięki czemu mieszkańcy mogli bez większych kłopotów i kolejek składać  wnioski – mówi Jan Żądło, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UMK. Proces przygotowania decyzji jest utrudniony ze względu na dużą liczbę błędów.

Kolejna przyczyną wzrostu pracochłonności przy wydawaniu decyzji jest aplikacja obsługująca program, która w sposób ciągły jest dostosowywana do potrzeb i zdarza się, że pojawiają się błędy, które na bieżąco są usuwane. Ze względu na późne wejście w życie ustawy firmy informatyczne nie miały zbyt dużo czasu, aby takie aplikacje przygotować i  wcześniej przetestować.

Największą pracochłonność występuje w przypadku decyzji wydawanej na pierwsze dziecko, ponieważ wiąże się to z weryfikacją dochodu. Wnioskodawca nie musi dołączać zaświadczeń z urzędu skarbowego i ZUS, natomiast Urząd Miasta jest zobligowany poprzez aplikacje informatyczne do zasięganie informacji w tych instytucjach. – Niestety zapytania on-line nie działają zawsze dobrze i czasem na odpowiedź musimy czekać kilka dni – wyjaśnia Jan Żądło. Należy zaznaczyć, że w Krakowie wniosków z kryterium dochodowym mamy blisko 38 %.

Przygotowywanie decyzji wiąże się z wydawaniem publicznych pieniędzy o niespotykanej dotąd skali. Stąd decyzje muszą być przygotowywane z bardzo dużą starannością. Z tego względu w Krakowie inne osoby przygotowują decyzję a inne je podpisują, przed tym weryfikując ich poprawność. To oczywiście wydłuża czas wydania decyzji.

Należy podkreślić, że Urząd Miasta dochowa ustawowych terminów wypłaty świadczenia wychowawczego. – Obecnie wydaliśmy 18 898 decyzji, co stanowi 47,4 % wniosków – informuje dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.