Przy okazji 150. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego w jego dawnym studiu – Szafirowej Pracowni, gdzie powstawał cykl malarskich pejzaży „Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki”, odbędzie się jednodniowa prezentacja nowego efemerycznego projektu Rolanda Wirtza. Przestrzeń na co dzień niedostępną dla widowni we wtorek, 15 stycznia, w godz. 7.33–16.06, wypełni światło współczesnego widoku z okna w kierunku południowo-zachodnim.

Od świtu do zmierzchu każdy z gości tej oryginalnej ceremonii urodzinowej będzie konfrontował się z unikalnym fotograficznym i optycznym doświadczeniem. Prezentacji będzie towarzyszyć poczęstunek zgodny z urodzinowym zwyczajem i rodzimą gościnnością.

Roland Wirtz – niemiecki artysta urodzony w 1959 roku w Kolonii. Znany przede wszystkich z oryginalnych eksperymentów fotograficznych przy użyciu papieru Cibahrome i autorskich monumentalnych aparatów fotograficznych. W 2015 roku w Galerii Bunkier Sztuki odbyła się jego indywidualna wystawa pt. Immediatus, której towarzyszył katalog zawierający teksty Svei Braunert, Krzysztofa Pijarskiego, Christopha Schadena oraz Krzysztofa Siatki. Wirtz od kilku lat okazjonalnie pracuje w Szafirowej pracowni, wykonując unikatowe fotografie widoku z okna pracowni na Kopiec Kościuszki. Artysta mieszka i pracuje w Berlinie.