Rowery są jednym z „bohaterów” Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W wydarzenia z jednośladami w roli głównej obfituje szczególnie najbliższy weekend.

Już po raz szesnasty Kraków weźmie udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. I tym razem wydarzenie będzie obfitowało w różnego rodzaju warsztaty, akcje i happeningi. W piątek 18 września odbędzie się rajd wokół Plant Nowohuckich. Tego dnia na pl. Wszystkich Świętych odbędzie się też spotkanie instruktażowe z obsługi rowerów miejskich. W sobotę i niedzielę (19 i 20 września) odbędą się Velo-wycieczki.

W programie tegorocznej edycji przewidziano także „Park(Ing) Day, parkujemy rowery i zazieleniamy ulice”. W piątek tuż przed Spółdzielnią Ogniwo przy ul. Paulińskiej 28 uczestnicy przygotują teren i zasadzą rośliny. Potem nastąpi zbieranie podpisów pod apelem „Więcej niż Energia”, prezentacja działania paneli fotowoltaicznych, energetyce obywatelskiej oraz… zachęcanie krakowianko wyboru roweru jako środka transportu.

Na uwagę zasługuje także wyścig, który odbędzie się w poniedziałek 21 września. Organizatorzy sprawdzą, czym najszybciej dostać się do centrum Krakowa: komunikacją miejską i rowerem, czy samochodem. Tego dnia o 12.00 obędzie się też przejażdżka na jednośladach z udziałem mieszkańców i urzędników.

Natomiast we wtorek 22 września, w C-2 Południe Cafe w budynku Kina Sfinks na os. Górali 5 odbędzie się spotkanie z przedstawicielem VIII Komisariatu Policji Miejskiej w Krakowie pt.: „Bezpiecznie na rowerze”. Informacji na temat poruszania się rowerem i zasadach bezpieczeństwa nigdy za wiele. Także tego dnia odbędzie się spotkanie pod nazwą: „Mała ARTzona – Butterfy Wing rowerowy.” Będzie to kontynuacja warsztatów dla dzieci „Mała ARTzona – kreatywny recykling rowerowy”, które odbyły się 16 września.

Więcej informacji na temat programu na stronie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Krakowie na stronie: ekocentrum.krakow.pl