Na rozbudowywanej alei 29 Listopada coraz więcej nowego asfaltu. Na razie nie jest to docelowa tzw. warstwa ścieralna, ale i tak z miesiąca na miesiąc wylotówka na Warszawę zmienia się w arterię drogową z prawdziwego zdarzenia.
Ułożenie nowego asfaltu to finał całego procesu przebudowy czy budowy nowej ulicy. Zanim pojawi się świeży czarny dywanik, wykonawca musi uporać się z podziemną infrastrukturą. Pod ziemią pojawiają się nowe elementy kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociąg, sieć gazowa, energetyczna, teletechnika. Potem teren przyszłej drogi jest utwardzany i układane są warstwy nawierzchni asfaltowej.
Nowe odcinki rozbudowywanej al. 29 Listopada są już sukcesywnie udostępniane kierowcom. Od wakacji można już korzystać z nowej jezdni tej arterii od ul. Węgrzeckiej do okolic ul. Banacha. Równocześnie na tym odcinku wykonawca zaczął przebudowę starej drogi. Efekty tych prac widać już gołym okiem. Nowy asfalt położono już na odcinku od granicy miasta do ul. Belwederczyków. Prace na jezdni zachodniej sukcesywnie posuwają się w kierunku centrum. Podobnie dzieje się na jezdni wschodniej. Nowa nawierzchnia dochodzi już do okolic ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej i ks. Meiera. I już niewiele brakuje, by udostępnić ten fragment kierowcom.
Trzymając się strony wschodniej, od kilku tygodni kierowcy korzystają już z nowego odcinka pomiędzy ul. Nad Strugą a Pocieszka. W tym czasie przebudowywana jest jezdnia zachodnia.
Nowy asfalt pojawił się też na odcinku od ul. Woronicza do ul. Nad Strugą. To efekt ostatnich dni. Trwają przygotowania do udostępnienia kierowcom tego odcinka, a także ulicy Nad Strugą.
Warto wiedzieć, że prowadzona na zlecenie ZIM inwestycja polega na rozbudowie alei 29 Listopada na odcinku ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granicy miasta poprzez poszerzenie jej do dwóch jezdni posiadających po dwa pasy ruchu, odcinkowo z dodatkowym pasem dla komunikacji zbiorowej służącym również do prawoskrętu dla samochodów osobowych. W ramach zadania powstaje 5,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych po obu stronach jezdni, odcinkowo 2,8 km buspasów, a tam gdzie to konieczne, ustawione zostaną ekrany akustyczne w trosce o komfort mieszkańców. Projekt przewiduje łącznie przebudowę i budowę aż 15 skrzyżowań z ulicami dochodzącymi do wylotówki na Warszawę. Przebudowywane są dwa wiadukty kolejowe, a także infrastruktura techniczna.
Po zakończeniu realizacji tej inwestycji, co planowane jest na 2023 r., arteria wylotowa na północ będzie miała lepsze parametry techniczne, a zastosowane rozwiązania zminimalizują wpływ tej drogi na otoczenie. Poprawi się płynność ruchu, przez co skróci się czas podróży, zmniejszy się emisja hałasu i spalin. Sprawniej będzie działać komunikacja autobusowa, a to dzięki budowie buspasów na wydzielonych odcinkach. Dodatkowo, modernizacja istniejącej infrastruktury i budowa nowej – szczególnie kanalizacji deszczowej uchroni ten rejon miasta przed zalewaniem wodą z deszczów nawalnych. Co ważnie, po zakończeniu zadania utworzone będą zielone skwery w rejonie ul. Chlebowej, Rybianka i Felińskiego.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.