W ramach przygotowań do rozpoczęcia rozbudowy al. 29 Listopada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na wyłonienie tzw. inżyniera kontraktu. W praktyce będzie nim zespół specjalistów, który ma czuwać nad prawidłowym przebiegiem tej inwestycji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Niedawno Minister Infrastruktury wydał odstępstwa od przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, dzięki czemu przygotowania do realizacji tej inwestycji nabrały tempa.
Warto wiedzieć, że w trakcie trwającego postępowania o wydanie decyzji zezwalającej na realizację (ZRID) dla rozbudowy al. 29 Listopada konieczne było uzyskanie od Ministra Infrastruktury odstępstw od przepisów obowiązujących od 13 września 2019 r., zawartych w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Zgoda Ministra Infrastruktury została uzyskana, a pismo w tej sprawie jest już w Urzędzie Wojewódzkim, który prowadzi postępowanie o ZRID. Równolegle toczy się też w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powtórna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko. Termin wydania decyzji zezwalającej na realizację zadania uzależniony jest od pozyskania tej oceny.
W ramach przygotowań do rozpoczęcia rozbudowy al. 29 Listopada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie ogłosił przetarg na wyłonienie tzw. inżyniera kontraktu. To funkcja wprowadzona przez Międzynarodową Federację Inżynierów Konsultantów (franc. Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils, w skrócie FIDIC) i która zaczęła funkcjonować w Polsce wraz z jej przystąpieniem do Unii Europejskiej.
Inżynier kontraktu to zespół specjalistów, uczestniczących w procesie budowlanym. Ma on czuwać nad prawidłowym przebiegiem inwestycji i pośredniczyć pomiędzy inwestorem a wykonawcą zadania. Zgodnie z warunkami FIDIC, inżynier kontraktu ma być niezależny i działać bezstronnie, bez względu na stosunek prawny łączący go z inwestorem.
Podstawowym zadaniem inżyniera kontraktu będzie nadzór techniczny nad robotami budowlanymi i jakością ich wykonywania, nad całością dokumentacji sporządzanej przez wykonawcę, a także sprawowanie kontroli prawidłowości stosowania procedur unijnych oraz dopełnienie w tym zakresie wszelkich formalności. Szczegóły przetargu dostępne są TUTAJ.
Rozbudowa al. 29 Listopada polegać będzie na przebudowie istniejącego odcinka drogi krajowej nr 7 (w kierunku na Warszawę) o długości ok. 2,6 km od ul. Woronicza do granic miasta wraz z modernizacją obiektów inżynierskich oraz rozbudową, przebudową i budową infrastruktury: odwodnienia, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej i kolidującego uzbrojenia. W ramach zadania przebudowane będą dwa wiadukty kolejowe, aleja będzie poszerzona na całym odcinku do czterech pasów, zmodernizowane będą skrzyżowania. Nowe jezdnie zyskają system odwodnienia, powstanie kanalizacja deszczowa, wymienione będą wszystkie instalacje podziemne. Wzdłuż zmodernizowanej drogi powstaną ścieżki rowerowe, a na wybranych fragmentach wydzielone pasy dla komunikacji autobusowej. Zostanie wykonane nowe oświetlenie oraz sygnalizacja świetlna w technologii LED. Obiekty inżynieryjne zostaną pokryte specjalną powłoką antygraffiti. Po realizacji zadania teren zielony zostanie uporządkowany.
Zadanie ma zapewnione unijne dofinansowanie. Umowa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 zawarta jest do końca 2022 roku.