Przedstawiciele zarządców dróg polskich miast spotkali się w środę w Krakowie na konferencji zorganizowanej przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Uczestnicy dyskutowali o zmianach w organizacji ruchu w centrach miast, a także wymieniają się doświadczeniami, dotyczącymi przeprowadzanych konsultacji z mieszkańcami.

– Kraków może się pochwalić, że codziennie obsługuje ruch 1,1 mln pasażerów komunikacji miejskiej a rocznie ponad 13,5 mln turystów. W lipcu 2016 roku miasto przyjęło wieloletnią politykę transportową, która zakłada m.in. ograniczenie dostępu do centrum miasta dla samochodów, rozwój transportu ekologicznego – systemu samochodów na prąd czy ścieżek rowerowych. Wszystko ma na celu poprawę komfortu życia mieszkańców poprzez poprawę jakości powietrza – wyliczał Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Infrastruktury.

Na konferencji podsumowano również rok działalności firmy Renoma, która odpowiada za pracę kontrolerów biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie.

– Wybór zewnętrznej firmy do przeprowadzania kontroli biletów był dobrą decyzją. Renoma wypełnia wszystkie wskaźniki. Minimum 15 tys. kontroli miesięcznie i nałożenie 6 tys. mandatów pokazuje, że się sprawdza. Ściągalność mandatów przez rok działalności zewnętrznej firmy oscyluje na poziomie 59 proc. – zaznaczał Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu.

2