Od 29 sierpnia do 1 września trwa 7. Rajd Polski Historyczny – impreza wpisana do kalendarza Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA. W tym roku zawody rozgrywane są w roku ważnych rocznic: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 110-lecia powołania Galicyjskiego Klubu Automobilowego. Równocześnie z rajdem rozgrywany będzie także 1. Rajd Polski Nowych Energii, organizowany przez Automobilklub Krakowski.

Organizatorzy przywiązują więc szczególną uwagę do starannego przygotowania programu i trasy, aby uczestnikom z różnych stron Europy pokazać najbardziej malownicze zakątki Małopolski. W rajdzie weźmie udział około 40 załóg z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Luksemburga, Łotwy, Polski, Rumunii, Węgier i Włoch.

Co roku ogromne wrażenie na uczestnikach Rajdu Polski Historycznego wywiera start z krakowskiego Rynku Głównego sprzed bazyliki Mariackiej, są również zachwyceni kameralnym urokiem Wieliczki, z podziwem wypowiadają się o malowniczych trasach. Te czynniki stanowią owocną promocję Krakowa i Małopolski, gdyż relacje z rajdu pojawiają się w europejskich mediach. Między innymi dzięki temu impreza zyskała międzynarodowy prestiż i została wpisana do światowego kalendarza Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA.

O prestiżu Rajdu Polski Historycznego świadczy fakt, że wśród startujących jest wiele zgłoszeń spoza kraju. Na trasach wokół Wieliczki będą rywalizować nie tylko najlepsze polskie załogi w rajdach na regularność, jak mistrzowie Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, Stanisław i Anna Postawkowie, czy zeszłoroczni zwycięzcy Rajdu Polski Historycznego, Marcin i Mateusz Stryczakowie, ale także czołowe europejskie pary, z Christianem Crucifixem i Josephem Lambertem na czele. Rok temu zawodnicy mieli do przejechania prawie tysiąc kilometrów, z czego prawie sześćset stanowiły próby Testu na Regularność. Tym razem łączna trasa rajdu wynosi ponad tysiąc trzysta pięćdziesiąt kilometrów, w tym prawie osiemset to odcinki RT.

Rajd Polski Historyczny jest przeznaczony dla pojazdów, które zostały wyprodukowane nie później, niż do końca roku 1990. Najstarszy zgłoszony samochód Austin Healey Sprite liczy 60 lat. Załogi w takich autach rywalizują ze sobą w bardzo trudnej konkurencji na regularność jazdy. Natomiast w Rajdzie Polski Nowych Energii udział biorą najbardziej zaawansowane technologicznie samochody elektryczne.

Tegoroczna edycja będzie liczyć 1351 km po górskich i podgórskich drogach południowej Małopolski. Niemal 60 procent stanowią próby klasyfikacyjne, rozgrywane jako testy regularności jazdy. Krótsze są dystanse dla uczestników rozgrywanego równolegle Rajdu Nowych Energii, w którym oprócz załóg krajowych, pojawią się reprezentanci Francji, Hiszpanii i Włoch. Baza imprezy będzie ponownie ulokowana w Wieliczce, a uroczysty start nastąpi w środę 29 sierpnia, o godz. 18.00 przed bazyliką Mariacką na Rynku Głównym. Wcześniej wzdłuż linii A-B będą wystawione wyjątkowo cenne samochody zabytkowe, należące do krakowskich (i nie tylko) kolekcjonerów. Bezpośrednio po nim rozegrany zostanie pierwszy etap nocny. Trzy kolejne etapy będą przebiegały z Wieliczki w okolice Gorlic, Bukowiny Tatrzańskiej i Suchej Beskidzkiej. Końcówka etapu gorlickiego zostanie rozegrana nocą, a metę całego rajdu wyznaczono w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego na dawnym lotnisku Rakowice-Czyżyny. Ceremonia rozpocznie się w sobotę 1 września o godz. 14.30. Również i tam będzie można podziwiać wystawę wyjątkowo wartościowych pojazdów zabytkowych.

Rozgrywany w tym roku po raz pierwszy Rajd Polski Nowych Energii, jest eliminacją FIA E-Rally RegularityCup. Na liście zgłoszeń nie mogło więc zabraknąć jednego z najlepszych w tej dziedzinie, Artura Pruska, który będzie pilotowany przez innego znakomitego kierowcę w rajdach alternatywnych źródeł energii, Łukasza Nytkę.

Więcej informacji: www.rajdpolskihistoryczny.pl