W styczniu tego roku w Szkole Podstawowej nr 157 na ul. Ludwika Rydygiera 20, w nowo dobudowanym pawilonie, rozpoczęły pracę dwa oddziały przedszkolne. Uczęszczają do nich dzieci mieszkające na intensywnie rozbudowujących się osiedlach dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. 22 marca przedszkolaki odwiedził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Na ostatniej sesji, 14 marca, Rada Miasta Krakowa zdecydowała o przekształceniu oddziałów przedszkolnych w samodzielne przedszkole. Docelowo uczyć się w nim będą cztery oddziały maluchów.
Intensywna rozbudowa mieszkalnictwa w dzielnicy XII spowodowała wzrost zapotrzebowania na nowe miejsca przedszkolne. Aby temu sprostać, miasto zdecydowało się dobudować przy Szkole Podstawowej nr 157 (wcześniej Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15) przestronny i funkcjonalny pawilon z przeznaczeniem na cztery oddziały przedszkolne, dla czterech grup wiekowych (100 dzieci). Prace budowlane były realizowane od lipca 2016 r. do listopada 2017 r. Łączne nakłady finansowe wyniosły 3 773 694,28 zł.
– Chciałbym pogratulować Państwu tego przedszkola, jest nie tylko ładne, ale i bardzo funkcjonalne – powiedział prezydent Jacek Majchrowski. – Nowoczesne, przestronne sale zapewniają maluchom świetne warunki do nauki i zabawy.
Pawilon przedszkolny to budynek jednokondygnacyjny, po jego północnej stronie zlokalizowany został plac zabaw. W środku są cztery sale lekcyjne z zapleczami magazynowo-sanitarnymi, sala wielofunkcyjna, sala do ćwiczeń indywidualnych, szatnia dla dzieci, pomieszczenie magazynowe i zaplecze administracyjno-socjalne. W budynku przedszkola zlokalizowane jest także pomieszczenie, w którym wydawane są gotowe posiłki.
W styczniu tego roku uruchomione zostały dwa oddziały przedszkolne – dla najmniejszych dzieci: trzylatków i czterolatków. Od września mają ruszyć kolejne.
Dodatkowo 1 września 2018 r. oddziały przedszkolne zostaną przekształcone w Samorządowe Przedszkole nr 42. Wraz ze Szkołą Podstawową nr 157 wejdzie ono w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10. Utworzenie zespołu pozwoli na sprawne zarządzanie jednostką, racjonalne wykorzystanie bazy lokalowej i dydaktycznej, a także efektywniejsze pod względem ekonomicznym gospodarowanie środkami finansowymi.