– Spotkanie pielgrzymów z całego świata z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebiegać z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa – zapewniła szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. W Krakowie pokazano wstępne plany zabezpieczenia wydarzenia.

– Jest to nasza wielka, wspólna troska, żeby przede wszystkim w dobie tego, co się dzieje na świecie, było bezpiecznie. Możemy przekazać już posłanie – kochani jest tu bezpiecznie, wszystkich na to spotkanie z Ojcem Świętym serdecznie zapraszamy – powiedziała Kempa podczas spotkania z wojewodą małopolskim i wszystkimi służbami, dotyczącego stanu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Jak zapewniła szefowa kancelarii premier, opracowany plan ma charakter wstępny, ale w ocenie rządu jest on na „bardzo wysokim stopniu zaawansowania, bardzo dokładnie zanalizowany i przepracowany”.

Jak poinformował ks. Adam Parszywka, szef biura prasowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, do tej pory na lipcowe wydarzenie zarejestrowało się ponad 584 tys. pielgrzymów ze 177 krajów świata. Uczestnicy mogą się rejestrować jeszcze przez trzy miesiące. Władze kościelne szacują na podstawie wcześniejszych ŚDM, że rejestruje się około 1/3 uczestników wydarzenia, dlatego na ŚDM w Krakowie może przybyć około 2 mln pielgrzymów. Najliczniejsza grupa – ok. 1,8 mln osób będzie uczestniczyć w kulminacyjnym wydarzeniu w Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki.

– Kraków stanie się światowym aeropagiem przeżyć duchowych, religijnych i społecznych, będziemy przez niemal tydzień na pierwszych stronach dla całego świata  – ocenił ks. Parszywka. Do tej pory noclegi w różnych miejscach zapewniono dla ponad 250 tys. osób, a potrzeba miejsc dla ok. 400 tys. Zakwaterowanie zostało rozdzielone na strefy obejmujące: miasto Kraków, obszar podkrakowski oraz sąsiednie diecezje tarnowską, kielecką i katowicką.

Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które jest odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne ŚDM zaznaczyła, że plan tego zabezpieczenia został przygotowany na podstawie danych dotyczących przebiegu uroczystości i prognozowanej liczby pielgrzymów w Krakowie i całej Małopolsce.

W zabezpieczeniu będą uczestniczyć wszystkie podmioty medyczne z terenu województwa, przewidziano m.in. podniesienie gotowości SOR-ów i izb przyjęć, a także poradni POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wzmocniony zostanie system państwowego ratownictwa medycznego o 32 zespoły wyjazdowe, które pojawią się w Krakowie i na drogach dojazdowych, a także o cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas uroczystości religijnych zawodowych ratowników wspomagać będą przeszkoleni przedstawiciele 63 podmiotów, takich jak np. służby maltańskie, GOPR, PCK i harcerze. Ta część przedszpitalna została podzielona na moduły: patrole piesze, patrole ruchome, namioty szpitalne.

Przygotowywana jest wsparcie językowe dla osób potrzebujących pomocy medycznej w dziewięciu oficjalnych językach ŚDM. Ratownicy poznają podstawowe zwroty, dostaną też formularze i ankiety graficzne do wypełnienia dla pacjentów.

Insp. Tomasz Miłkowski, szef Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zapowiedział, że w zabezpieczeniu wydarzenia weźmie udział około 3 tys. policjantów z Małopolski, wspieranych przez 3,5 tys. funkcjonariuszy z innych rejonów kraju. Jak zapewnił, zaangażowanie części policjantów w zabezpieczenie ŚDM nie spowoduje obniżenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców w regionie. Policjanci przewidują, że największych utrudnień można się spodziewać w komunikacji. Przestrzegają też pielgrzymów przed oszustami i złodziejami.

Według mł. bryg. Stanisława Nowaka, małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, do tej porty strażacy skontrolowali 1,5 tys. obiektów, w których pojawią się pielgrzymi. Do połowy lipca kontrolom takim poddane zostaną wszystkie takie miejsca. W trakcie trwania ŚDM w zabezpieczeniu uczestniczyć będzie ponad 2,4 tys. strażaków z PSP oraz 6-7 tys. druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Stan podwyższonej gotowości bojowej obowiązywał będzie w strażnicach w najważniejszych miastach wydarzenia: Krakowie, Wieliczce, Oświęcimiu czy Wadowicach.

Gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak zapowiedział, że wojsko na potrzeby przygotowania ŚDM oddeleguje 3 tys. żołnierzy, którzy będą wspierali budowę kampusu w Brzegach k. Wieliczki i wyposażą go w 5 tys. namiotów, łóżka, agregaty prądotwórcze, a także łączność. Wojsko zbuduje też cztery przeprawy mostowe: trzy w rejonie kampusu i jedną łączącą sanktuaria: Miłosierdzia Bożego oraz św. Jana Pawła II. Powitanie papieża Franciszka na krakowskich Błoniach uświetni przelot zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

Dyrektor Marcin Korusiewicz z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zapowiedział, że ograniczenia w ruchu samochodowym w mieście będą obowiązywać od 29 do 31 lipca, ale już od 23 lipca można się spodziewać pierwszych utrudnień. – Komunikacja będzie zapewniona na dobrym poziomie, nie będziemy miastem zamkniętym. Ograniczenia ruchu będą czasowe na poszczególnych trasach, nie przewiduje się stałego zamknięcia – zapowiedział. Dodał, że miasto zapewni dodatkową infrastrukturę komunikacji mobilnej, taką jak hotspoty i stacje bazowe. Według przedstawicieli Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, ruch pieszy będzie stanowił podstawowy środek transportu w całym okresie wydarzeń ŚDM. Transport miejski będzie pełnił rolę uzupełniającą. Planuje się uruchomienie w tym czasie ponad 600 autobusów i 300 tramwajów, które będą mogły przewieźć 57 tys. pasażerów na godzinę.

Jak zapowiadają władze miasta, organizacja ruchu będzie się zmieniać w różne dni, w zależności od odbywających się uroczystości. Rejony, gdzie zaplanowano wydarzenia centralne, takie jak Błonia, sanktuaria w krakowskich Łagiewnikach i kampus w Brzegach będą praktycznie zamknięte dla ruchu samochodowego. Miasto przygotowało sieć parkingów na obrzeżach Krakowa, które powinny pomieścić około 15 tys. zapowiadanych autobusów. Z tego m.in. 5,4 tys. pojazdów zaparkuje na wyznaczonych ulicach, 5 tys. na terenach parafii, a 2,2 tys. w gminie Wieliczka w rejonie Campus Misericordiae. – Będziemy zwracać się do mieszańców, aby pozostawili samochody w domu, bo będzie się trudno poruszać po mieście – zaznaczyli przedstawiciele Krakowa.

(PAP)